bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 31 maja 2013
  • 1 czerwca 2013
  • wyświetleń: 13010

Pendolino dojedzie do Bielska!

W grudniu 2014 roku na polskie tory wjadą jedne z najszybszych pociągów na świecie, zwanych potocznie Pendolino. Pociągi nowej klasy EIC Premium połączą południe i północ kraju. Pendolino dojedzie również do Bielska-Białej!

pendolino
Polskie Pendolino będą w błękitnobiałych barwach · fot. PKP Intercity


trasy pendolino
Schemat tras EIC Premium · fot. PKP Intercity


pendolino
Szacowane czasy przejazdu pociągu kategorii EIC Premium · fot. PKP Intercity


Aktualnie podróż pociągiem z Bielska-Białej do Gdyni zajmuje około 12 godzin. Za dwa lata czas pokonania tej trasy skróci się do 6 godzin i 10 minut! Wszystko za sprawą superszybkich pociągów, które spółka PKP Intercity wprowadzi na polskie tory pod koniec 2014 roku.

Zamówione przez PKP Intercity pociągi Pendolino teoretycznie będą mogły rozwijać prędkość nawet 250 km/h. Spółka zamówiła 20 siedmioczłonowych składów, w których pomieści się do 402 pasażerów, w tym 57 miejsc w klasie pierwszej i 345 w drugiej.

Fotele w obu klasach będą rozkładane, a każde z miejsc będzie wyposażone w indywidualne oświetlenie oraz gniazdko elektryczne. - Pasażerowie w naszych pociągach będą mieli 20 cm więcej miejsca na nogi niż w samolotach - podkreślił prezes PKP Intercity. Ponadto, na korytarzach oraz na końcu przedziałów zostaną umieszczone stelaże na bagaże. Pociąg będzie wyposażony w wieszaki na rowery.

Składy zespołowe będą dostosowane również do potrzeb osób o ograniczonej możliwości ruchowej. W trzecim członie każdego pociągu znajdować się będzie winda dla osób poruszających się na wózkach inwalidzki. Znajdzie się tam również dostosowana do ich potrzeb łazienka, w której dodatkowo znajdzie się przewiajak dla niemowląt. Nie przypadkowo wybrany został właśnie ten człon. W nim bowiem podróżować będzie załoga pociągu.

Dodatkowo w kategorii pociągów EIC Premium zapewniono ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących. Miejsca w przedziałach zostaną oznaczone alfabetem Braille’a, a informacje o kolejnych stacjach będą podawane przez system nagłośnieniowy. W część gastronomicznej, z 20 miejscami stojącymi, będzie można kupić ciepłe oraz zimne przekąski i napoje.

ab / bielsko.info
źródło: Rynek Kolejowy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.