bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 maja 2013
  • wyświetleń: 3481

Absolwenci walczą o szkołę

Rodzice i absolwenci Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej postanowili zawalczyć o szkołę, której groziła likwidacja. Od września liceum będzie prowadzone przez stowarzyszenie rodziców „Szkoła na Grodzisku”.

szkoła na grodzisku


To pierwsza tego typu inicjatywa w Bielsku-Białej. Szkoły prowadzone przez rodziców to często jedyna szansa na uratowanie szkoły, lecz nadal jest to rzadkość w polskim systemie edukacyjnym. Tym bardziej jest to unikalne w skali kraju, gdyż o bielską szkołę zawalczyli także absolwenci szkoły.

Szkoła na Grodzisku już teraz odróżnia się od innych liceów kameralnością i brakiem anonimowości - w przyszłości będzie się tu uczyć maksymalnie około 100 uczniów. Tak mała liczba uczniów w szkole gwarantuje domową atmosferę i indywidualny kontakt z nauczycielami, który nie jest możliwy w dużych placówkach.

Unikatowa jest także otwarta forma stowarzyszenia, do którego może przystąpić rodzic każdego ucznia i mieć realny wpływ na działalność liceum. W ten sposób stworzy się silna społeczność szkolna, w której młodzież będzie miała okazję nauczyć się demokracji, odpowiedzialności i postaw obywatelskich. Te działania rozpocznie wakacyjny remont placówki, który odbędzie się przy udziale rodziców i uczniów, dzięki czemu młodzież od początku będzie kształtować otoczenie szkoły i integrować się z całym środowiskiem szkolnym.

Rozpoczęcie roku szkolnego planowane jest także nietypowo. Zamiast standardowej akademii szkolnej, zaproszeni zostaną absolwenci liceum, którzy opowiedzą o swoich obecnych sukcesach: artystycznych, biznesowych czy sportowych. W ten sposób nauczyciele chcą zachęcić młodzież do nauki i rozwijania swoich pasji.

Od września 2013 roku ruszą dwa nowe profile: humanistyczno-fotograficzny oraz turystyczno-lingwistyczny. W pierwszym uczniowie będą mieli dodatkowe zajęcia z fotografii, w drugim zajęcia z turystyki górskiej, ratownictwa czy żeglarstwa. Nowością będą obowiązkowe warsztaty rozwojowe, w których uczniowie będą oceniani za aktywność, a nie za postępy.

Według wielu badań to właśnie umiejętności miękkie często decydują o zdobyciu wymarzonej pracy i są kluczem do sukcesu. Bielscy licealiści ze Szkoły na Grodzisku nauczą się, jak radzić sobie ze stresem, jak pracować nad samooceną, jak występować publicznie. Uczniowie pierwszej klasy będą opanowywali metody uczenia się po to, by łatwiejszy był dla nich przeskok z poziomu gimnazjalnego na licealny.

Siedziba szkoły mieści się w zabytkowym budynku na ul. Sobieskiego.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.