bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 maja 2013
  • wyświetleń: 1158

Kampania doceniona za granicą

Kampania promocyjno-edukacyjna „Bielsko-Biała chroni klimat” została po raz kolejny doceniona na arenie międzynarodowej.

festiwal naukowy
Kampania doceniona za granicą · fot. UM Bielsko-Biała


W dniach od 25 do 28 kwietnia 2013 w Słubicach i we Frankfurcie nad Odrą ponad 350 nauczycieli fizyki, chemii, biologii i matematyki z 26 krajów Europy i z Kanady spotkało się na Europejskim Festiwalu „Science on Stage”.

O uczestnictwie w Festiwalu projektów zgłoszonych przez nauczycieli lub pracowników wyższych uczelni zdecydowały komitety programowe: narodowy, a następnie międzynarodowy. Wybrane projekty zaprezentowano na ponad dwustu stoiskach oznaczonych plakatami informującymi o temacie wystawy i o kraju jej autorów. Biuro Zarządzania Energią Urzędu Miejskiego oraz dwie szkoły: IV LO im. KEN oraz Gimnazjum ZCBM zaprezentowały działania Bielska-Białej w ramach kampanii „Bielsko-Biała chroni klimat”.

Tegorocznemu Festiwalowi towarzyszyło motto: „Przekraczanie granic w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych”, które doskonale korespondowało z ideą budowania europejskiej współpracy edukacyjnej. Ważnym zagadnieniem jest także kooperacja w zakresie nauczania nauk przyrodniczych pomiędzy szkołami i innymi instytucjami.

Nietypowy model współpracy wdrażany w Bielsku-Białej w zakresie edukacji w poszanowaniu energii i ochrony środowiska naturalnego - kooperacja samorządu i placówek oświatowych - wzbudził uznanie międzynarodowego jury, które przyznawało po jednej nagrodzie ufundowanej przez firmę Intel dla pięciu kategorii prezentowanych na Festiwalu stoisk (min. udział w Intel Educator Academy 2014).

Projekt „Bielsko-Biała chroni klimat” uzyskał I miejsce w kategorii „School cooperation”. Uzasadniając swoją decyzję jurorzy stwierdzili, że „nagroda przechodzi do zespołu Bielsko-Biala/Poland za zwiększenie w społeczności lokalnej świadomości i odpowiedzialności za środowisko naturalne w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju”.

Festiwal „Science on Stage” jest największą europejską i unikalną w świecie inicjatywą wspierania innowacyjnego nauczania przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, pozwala nauczycielom wymienić się swoimi doświadczeniami oraz podyskutować, jak spowodować wzrost zainteresowania uczniów naukami przyrodniczymi.

Tematem przewodnim Festiwalu jest przede wszystkim nauczanie poprzez rozwiązywanie problemów: eksperymentowanie, doświadczanie i zastosowanie nauk przyrodniczych w medycynie. Ważnym zagadnieniem jest także kooperacja w zakresie nauczania nauk przyrodniczych z udziałem różnych szkół i innych instytucji lub firm (taki model współpracy wdrażany jest w Bielsku-Białej w zakresie edukacji ekologicznej). Jest organizowany co dwa lata.

br / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.