bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 10 maja 2013
  • wyświetleń: 4325

Biblioteka po generalnym remoncie

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele samorządu Bielska-Białej na czele z prezydentem Jackiem Krywultem, dyrektorzy szkół i przedszkoli współpracujący z Książnicą Beskidzką oraz przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej „Złote Łany”.

krywult
Prezydent Jacek Krywult przeciął symboliczną wstęgę · fot. UM Bielsko-Biała


W trakcie otwarcia filii, pracownice Książnicy Beskidzkiej - Małgorzata Kozioł i Ewa Troneczek, otrzymały złotą „Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego”. Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek. Odebrał ją z rąk Prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta oraz Dyrektora Biblioteki Śląskiej prof. Jana Malickiego.

Filia w swojej nowej siedzibie prowadzi rozszerzoną działalność łącząc tradycyjną bibliotekę i nowoczesne centrum kultury. W nowym, przestronnym lokalu została zaaranżowana przestrzeń dla spotkań autorskich, wystaw, projekcji filmów i prezentacji multimedialnych, a w najbliższej przyszłości powstanie w nim także Centrum Kultury Czeskiej.

W pełni skomputeryzowana biblioteka oferuje książki z zakresu literatury pięknej i popularnonaukowej (także dziecięcej i młodzieżowej), czasopisma oraz - stale rozwijany - dział książek do słuchania, czyli audiobooków. Czytelnicy mogą liczyć na pomoc w doborze literatury, pracownicy udzielają także informacji drogą telefoniczną.

Biblioteka po remoncie · fot. UM Bielsko-Biała


Szczególnym, najbardziej kolorowym miejscem w nowej placówce, jest Bajkosfera - wypożyczalnia dla dzieci wyposażona w Pokój Bajek - przestrzeń przyjazną młodym czytelnikom. Na dzieci czeka tu sympatyczny łoś na biegunach, magiczny namiot cyrkowy, tablica do rysowania, gry, puzzle i najróżniejsze zabawki. Bajkosfera organizuje liczne spotkania: Klub Złotych Mam (w każdą środę o 10.00), Wieczorne Bajania (w czwartki i piątki o godzinie 18.00), pogadanki dla przedszkolaków, konkursy literackie i plastyczne oraz spotkania z ulubionymi autorami książek. Istnieje także możliwość przygotowania zajęć o tematyce sprecyzowanej przez nauczyciela (warto dodać, że w bibliotece organizowane są również lekcje dla gimnazjalistów i licealistów). Rodzice z kolei mogą liczyć na zbiór poradników o tematyce związanej z wychowywaniem dzieci w dziale dla dorosłych.

Infosfera to kolejne istotne miejsce w nowej siedzibie, pełni ono rolę nowoczesnej czytelni oraz działu informacji o wydarzeniach lokalnych, zbiorach biblioteki oraz spotkaniach i warsztatach organizowanych przez Książnicę Beskidzką. Czytelnik znajdzie tutaj ok. 1500 woluminów, w tym obszerne leksykony, słowniki i literaturę popularnonaukowa, a także ok. 20 tytułów czasopism. Do dyspozycji użytkowników oddane zostały dwa stanowiska komputerowe z dostępem do internetu oraz stanowisko, przy którym można korzystać z katalogu bibliotecznego on-line.

Nowa siedziba posiada także galerię, będącą miejscem prezentacji wystaw artystycznych i literackich, której ekspozycja zmieniana jest raz w miesiącu. Większa przestrzeń została także zaadaptowana na potrzeby spotkań literackich, koncertów i konferencji - od tej pory wydarzenia kulturalne mogą odbywać się w salce multimedialnej.

ab / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.