Wiadomości
- 10 czerwca 2025
- wyświetleń: 1115
Międzynarodowy Konkurs Młodych Kompozytorów Muzyki Filmowej pod patronatem Zbigniewa Preisnera
W wyjątkowej scenerii Preisnerówki - miejscu narodzin Zbigniewa Preisnera - prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz sam kompozytor podpisali list intencyjny dotyczący powstania Międzynarodowego Konkursu Młodych Kompozytorów Muzyki Filmowej. Wydarzenie będzie realizowane w Bielsku-Białej pod honorowym patronatem mistrza, niedawno uhonorowanego tytułem Honorowego Obywatela Miasta.

Podpisanie listu intencyjnego odbyło się w szczególnym miejscu - Preisnerówce, mieszczącej się w kamienicy przy ul. Wzgórze 11, gdzie 70 lat temu urodził się Zbigniew Preisner, uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora muzyki filmowej. Obecnie, niedługo po nadaniu mu tytułu Honorowego Obywatela Bielska-Białej, w tym samym miejscu działa artystyczno-edukacyjna placówka Miejskiego Domu Kultury.
Spotkanie w tak symbolicznym miejscu zaowocowało równie wyjątkową inicjatywą - powołaniem Międzynarodowego Konkursu Młodych Kompozytorów Muzyki Filmowej w Bielsku-Białej pod patronatem Zbigniewa Preisnera. Pierwsza edycja wydarzenia planowana jest na 2026 rok, kiedy to miasto stanie się pierwszą Polską Stolicą Kultury.
Szczegóły oraz zasady udziału w konkursie zostaną ogłoszone wkrótce. Już teraz Zbigniew Preisner uchylił jednak rąbka tajemnicy - uczestnicy zmierzą się z tym samym wyzwaniem: skomponują muzykę do obrazu Wieża Babel autorstwa Pietera Bruegla. Spośród nadesłanych prac jury złożone z międzynarodowych ekspertów wybierze od dziesięciu do piętnastu najlepszych kompozytorów. Finaliści zostaną zaproszeni do Bielska-Białej, gdzie będą pracować nad swoimi utworami podczas prób z orkiestrą.
ZOBACZ TAKŻE
28 maja[FOTO] Rusza III edycja konkursu „Więzi Sąsiedzkie”. Mieszkańcy ponownie będą ożywiać swoje osiedla
23 majaNoc Muzeów 2026 w Bielsku-Białej - szczegółowy program wydarzeń w wielu lokalizacjach
30 majaWielki piknik z okazji Dnia Dziecka w Bielsku-Białej. Dziesiątki darmowych atrakcji na dziedzińcu SFR
100. urodziny Zofii Ślebarskiej. Jubilatkę odwiedził przedstawiciel władz Bielska-Białej
Gorący tematBielszczanin samotnie zdobył Lhotse bez tlenu i zjechał z ośmiotysięcznika na nartach. Mamy nagranie!
Historyczny sukces BKB ARRena Park Bielsko-Biała. Awans do I ligi badmintona
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.









