bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 15 kwietnia 2013
  • wyświetleń: 1004

62 osoby zatruły się tlenkiem węgla

Kończy się sezon grzewczy 2012/2013, a tym samym dobiega końca tegoroczna akcja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną pod nazwą "Nie dla czadu".

czad
Strażacy podsumowali sezon grzewczy · fot. Mirosław Jamro / Pressmix


W czasie trwania akcji Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej odnotowała 75 zgłoszeń dotyczących podejrzenia obecności tlenku węgla w mieszkaniach. W wyniku tych zdarzeń czadem podtruły się 62 osoby, w tym 22 dzieci.

Pomimo faktu, że ilość interwencji związana z pomiarem tlenku węgla zmniejszyła się w stosunku do lat ubiegłych, to jednak w dalszym ciągu nasze miasto jest w ścisłej czołówce miast województwa śląskiego, gdzie najczęściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla.

Niestety, w tym sezonie z powodu zatrucia czadem śmierć poniosła jedna osoba. Do tego tragicznego zdarzenia doszło 20 grudnia w Mikuszowicach.

W większości przypadków przyczyną powstawania czadu był niezdrożny przewód kominowy, bądź wentylacyjny. Strażacy przypominają, że tlenek węgla powstaje zazwyczaj w wyniku niepełnego spalania, bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynków i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

- W trosce o własne bezpieczeństwo radzimy, by zaopatrzyć dom w czujniki tlenku węgla. Koszt tego urządzenia jest niewspółmiernie niski do możliwości uratowania życia ludzkiego - apeluje rzecznik prasowy PSP w Bielsku-Białej, Patrycja Pokrzywa.

ab / bielsko.info, źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.