bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 12 kwietnia 2013
  • wyświetleń: 3333

Listonosze śladami rotmistrza

To niezwykły projekt historyczny. Pięciu górali ze Szczyrku, zawodowych listonoszy i członków kapeli rockowej "Forteca", za dwa tygodnie wyruszy w wędrówkę śladami ucieczki z Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego. W tym roku przypada 70. rocznica tego bohaterskiego wyczynu.

Witold Pilecki - razem z dwoma kompanami Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim- przeszedł z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza. Ekstremalna wędrówka zajęła im tydzień: od 26 kwietnia do 2 maja. Teraz w 70. rocznicę ucieczki dokładnie taką trasę pokonają uczestnicy projektu Uciekinierzy 2013. "Fortecę" wybrano w konkursie. Młodzi muzycy, po przejściu całej trasy, skomponują utwór o Pileckim.

Uczestnicy projektu będą starali się dokładnie odtworzyć trasę, którą pokonał Pilecki z kompanami. W drogę ruszą wieczorem 26 kwietnia spod bramy "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim, nazistowskim obozie Auschwitz. Pokonają Wisłę. Będą poruszać się nocą a spać będą pod gołym niebem. Na ich trasie jest Wygiełzów, Alwernia, Tyniec, Puszcza Niepołomicka i Bochnia. Ich wyprawa będzie na bieżąco relacjonowana m.in. w Internecie.

- Spróbujemy tego ekstremalnego sportu. Bardzo nas interesują ich refleksje na trasie - wyjaśnia Bogdan Wasztyl, pomysłodawca projektu Uciekinierzy 2013.

Projekt ma również udokumentować miejsca, które odwiedzili przed 70. laty uciekinierzy. - Chcemy odnaleźć ślady tamtego wydarzenia w świadomości lokalnej. Uciekinierzy na trasie trafiali na dobrych ludzi, którzy im pomagali ryzykując własne życie. Liczymy na to, że znajdziemy ich potomków - dodaje Wasztyl.

ab / bielsko.info, źródło: Radio Kraków

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.