Wiadomości

  • 30 grudnia 2024
  • wyświetleń: 310

Jak wybrać odpowiedni system asekuracyjny dla przedsiębiorstwa?

Materiał partnera:

Systemy asekuracji dachowej to inwestycja w bezpieczeństwo pracowników i tym samym, wizerunek firmy. Jakie rozwiązania wybrać, by zapewnić niezawodną ochronę przez wiele lat?

systemy asekuracyjne na dachu


Dachowe systemy asekuracji - normy



Zacznijmy od podstaw, czyli omówienia norm określających wymagania, jakie muszą spełniać systemy asekuracji. Jeśli chodzi o elementy na stałe montowane do dachu budynku, są to:

  • EN 795 A (stałe punkty asekuracyjne): dotyczy punktów zaczepowych montowanych na dachu, określając ich najważniejsze parametry - przede wszystkim minimalną wytrzymałość statyczną (12 kN) oraz dynamiczną (kN);
  • EN 795 C (systemy linowe): mówi o linach kotwiczących. Według niej powinny one wytrzymywać siły obciążające o wartości 12 (w przypadku lin stalowych) lub 18 kN (dla lin z tworzyw sztucznych) na każdego przypiętego pracownika.


Rodzaje systemów asekuracyjnych na dach



Prawidłowo zaprojektowany system asekuracji powinien być dopasowany do specyfiki dachu - zwłaszcza materiału, z którego jest on wykonany. Stosując punkty kotwiczenia przeznaczone do konkretnego podłoża, inwestor zyskuje pewność co do stabilności mocowania i redukuje ryzyko jego luzowania lub wyrwania. W zależności od rodzaju dachu, należy zamontować punkty asekuracyjne do:

  • podłoży betonowych: poszczególne modele mogą być mocowane do warstwy docieplenia lub pod nią, a także bezpośrednio do podłoża betonowego;
  • podłoży drewnianych: do montażu na lub pod warstwę docieplenia oraz bezpośrednio do podłoża;
  • podłoży stalowych: dostępne w wariantach do montażu pod warstwą docieplenia, do konstrukcji stalowej, bezpośrednio na blachę lub do rąbka stojącego.


Punkty asekuracyjne dla różnych podłoży dostępne są w ofercie Hightech. Zanim trafią do sprzedaży, testowane są pod kątem zgodności z normami. Każdy z nich może być użytkowany przez czterech użytkowników jednocześnie, a duża sztywność i podwyższona ochrona na korozję gwarantuje długą eksploatację nawet w trudnych warunkach środowiskowych. Dachowe systemy asekuracyjne Hightech objęte są 25-letnią gwarancją.

Firma działa od ponad 14 lat. Duże doświadczenie, zastosowanie nowoczesnych narzędzi i fachowe umiejętności jej pracowników gwarantują najwyższą jakość wykonanych systemów. Hightech gwarantuje również kompleksowe doradztwo w zakresie doboru poszczególnych elementów oraz szkolenia dla użytkowników i osób odpowiedzialnych za ich konserwacje.

System asekuracyjny - jak dobrać odpowiedni?



Dla bezpieczeństwa i efektywności systemu asekuracji ogromne znaczenie ma też dopasowanie jego elementów do potrzeb pracowników i specyfiki wykonywanych na dachu prac. Na system mogą składać się:

  • punkty asekuracji: inaczej asekuranty dachowe lub punkty kotwiczenia. Składają się z trzech elementów: podstawy, punktu do wpięcia zatrzaśnika lub karabinka od lonży oraz mocowania do podłoża. Służą do kotwiczenia lonży lub jako podstawa dla systemu linowego. Są przeznaczone do prac takich jak odśnieżanie, naprawa dachów lub montaż anten i innych elementów;
  • systemy linowe: w ich skład wchodzą stalowe liny rozpięte na wspornikach oraz wózek asekuracyjny, do którego podpinana jest lonża. Mogą być stosowane zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych;
  • szyny asekuracyjne: nieco podobne do systemów linowych - z tym, że wózek porusza się na specjalnej szynie. Dobrze sprawdzają się w magazynach, halach produkcyjnych, zajezdniach lub punktach załadunku;
  • pionowe systemy asekuracji: montowane do drabin i niezbędne, jeśli na dach nie można dostać się przez włazy.


Systemy dachowe - poprawna eksploatacja



By mieć gwarancję niezawodności systemu, inwestor musi zadbać nie tylko o odpowiedni dobór poszczególnych elementów, ale też prawidłową konserwację. Pod tym względem największe znaczenie mają regularnie wykonywane przeglądy techniczne. Powinny one być wykonywane przez specjalistów z zakresu asekuracji - najlepiej przez firmę, która wykonała daną instalację. Dzięki nim możliwe jest wykrycie niewielkich usterek i ich usunięcie, zanim zaczną one zagrażać bezpieczeństwu.

Bezpieczeństwo na dachu zaczyna się od świadomego wyboru - warto o tym pamiętać już na pierwszym etapie inwestycji. Właściwie zaprojektowany i zamontowany system będzie chronił pracowników przez wiele lat, skutecznie zapobiegając ewentualnym wypadkom.