Wiadomości

  • 7 października 2024
  • wyświetleń: 413

Pogorszenie wzroku przy cukrzycy - dlaczego może być groźne?

Materiał partnera:

Cukrzyca stopniowo uszkadza siatkówkę oka, stąd wielu diabetyków z czasem zauważa pogorszenie zdolności akomodacji narządu wzroku oraz szereg innych objawów. Jednym z ciężkich powikłań tej przewlekłej jednostki chorobowej jest retinopatia cukrzycowa, która dotyka zarówno pacjentów z cukrzycą typu 1, jak i 2. Co warto wiedzieć o retinopathia diabetica?

Pogorszenie wzroku przy cukrzycy - dlaczego może być groźne?
fot. Depositphotos


Przyczyny i objawy retinopatii cukrzycowej



Retinopatia cukrzycowa rozwija się na skutek wysokiego stężenia glukozy we krwi, które uszkadza siatkówkę oka diabetyka. Początkowo retinopatia może rozwijać się całkowicie bezobjawowo, nie budząc niepokoju u chorego na cukrzycę. Z czasem na skutek patologicznych uszkodzeń naczyń krwionośnych pojawiają się różne nieprawidłowości ze strony narządu wzroku, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. W przebiegu choroby powstają również nowe (patologiczne) naczynia krwionośne, które mają tendencje do pękania, co sprzyja powstawaniu krwotoków do wnętrza gałki ocznej. Wielu diabetyków zmaga się z tego powodu z:

  • pogorszeniem widzenia,
  • spadkiem ostrości widzenia po zmroku,
  • widzeniem podwójnym,
  • błyskami,
  • mętami,
  • zaczerwieniem oczu,
  • bólem gałki ocznej.


Warto dodać, że u osób ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 1 mogą pojawić się przejściowe zaburzenia widzenia (nieostre widzenie), które nie mają związku z trwałymi zmianami dna oka, a są jedynie skutkiem nadmiernego stężenia glukozy we krwi. Po ustabilizowaniu stężenia glukozy wszystko wraca do normy i nie ma powodu do niepokoju.

Jakie są skutki zdrowotne retinopatii cukrzycowej i jak im przeciwdziałać?



W najgorszym przypadku późno rozpoznana lub źle leczona retinopatia cukrzycowa może doprowadzić nawet do ślepoty całkowitej. Jak wiemy, do rozwoju retinopatii przyczynia się przewlekła hiperglikemia. Z tego względu w przypadku cukrzycy tak ważne są regularne pomiary stężenia glikemii.

Dla diabetyków samokontrola często bywa wyzwaniem, szczególnie jeśli każdego dnia muszą wykonywać samobadanie za pomocą glukometru. Jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można uniknąć nieprzyjemnych nakłuć palców wielokrotnie w ciągu dnia. Współcześnie diabetycy mogą kontrolować swój stan, korzystając z prostych systemów ciągłego monitorowania glikemii (ang. Continuous Glucose Monitor - CGM). Taka metoda pozwala bez uczucia dyskomfortu monitorować poziom cukru w czasie rzeczywistym. Dzięki systemowi CGM można też szybko wykryć epizod hiperglikemii i tym samym w odpowiednim czasie zadziałać (np. modyfikując leczenie).

Badania okulistyczne wykrywają zmiany cukrzycowe w oku



Chcąc zmniejszyć ryzyko utraty wzroku spowodowanej retinopatią, należy regularnie wykonywać badania okulistyczne. Badanie dna oka pod względem zmian cukrzycowych u osób z cukrzycą typu 1 powinny być wykonane w ciągu 5 lat do zdiagnozowania choroby. Pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 powinni zbadać wzrok od razu po postawieniu przez lekarza rozpoznania. Co dalej? Chorując na cukrzycę, warto sprawdzać stan narządu wzroku raz do roku. Oczywiście w razie wystąpienia niepokojących objawów okulistycznych pomiędzy wizytami kontrolnymi należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju powikłań cukrzycy?



Zastanawiasz się, jak zmniejszyć ryzyko rozwoju powikłań cukrzycy, jakim jest między innymi retinopatia? Najważniejsze jest prawidłowe leczenie i prowadzenie choroby, która może je wywołać, a więc cukrzycy. Poza wspomnianą samokontrolą poziomu glikemii istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza diabetologa, tj. stosowanie właściwych leków i odpowiednie odżywianie (dietoterapia). Jednym z ważnych elementów profilaktycznych, które mają korzystny wpływ na zdrowie chorych na cukrzycę, jest regularna aktywność fizyczna o umiarkowanym stopniu, która ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała. Wskazane jest również zrezygnowanie z używek, w szczególności z palenia tytoniu i picia alkoholu. Jako że nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia retinopatii cukrzycowej, powinno się je regularnie kontrolować i w razie konieczności leczyć odpowiednio dobranymi lekami.

Źródła:
https://www.mp.pl/cukrzyca/powiklania/66475,retinopatia-cukrzycowa