bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 marca 2013
  • wyświetleń: 7281

Kobiety chcą "rodzić po ludzku"

Przyszłe mamy domagają się podpisania przez Narodowy Fundusz Zdrowia nowego kontraktu z Centrum Medycznym "Esculap" w Bielsku-Białej. Petycja w tej sprawie krąży już w sieci.

esculap
Przyszłe mamy chcą refundacji w "Esculapie"


Centrum Medyczne "Esculap" w Bielsku-Białej posiada jeden z najbardziej popularnych w regionie oddziałów położniczych. Do stolicy Podbeskidzia na refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia porody przyjeżdżały kobiety z całej Polski.

- Była to jedyna na Podbeskidziu i jedna z niewielu w Polsce placówek oferujących tak w ostatnich czasach propagowany "poród po ludzku" z pominięciem dobrze nam znanych feudalnych układów panujących w szpitalach publicznych - tłumaczą autorzy petycji.

Sytuacja zmieniła się w lipcu 2012 roku, kiedy NFZ zerwał z Eskulapem kontrakt. Od tego czasu za poród naturalny trzeba zapłacić w placówce 1700 złotych, a za cesarskie cięcie 2200 złotych.

- Pomimo niezbyt wygórowanych cen realia na Podbeskidziu są nieco inne niż w stolicy i na te ceny większości z nas nie stać. Nie widzimy też powodu dlaczego mielibyśmy wydawać pieniądze mając ubezpieczenie zdrowotne, słuchając szumnych haseł o rodzeniu w godnych warunkach i zapewnień kolejnych Ministrów Zdrowia o przysługującym nam prawie otrzymania znieczulenia do porodu - tłumaczą wnioskodawcy.

Petycja, którą można przeczytać i podpisać w tym miejscu, ma trafić do Ministra Zdrowia - Bartosza Arłukowicza oraz Prezes NFZ - Agnieszki Pachciarz.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.