Wiadomości

  • 26 sierpnia 2024
  • wyświetleń: 160

Jakie artykuły medyczne są najczęściej potrzebne w nagłych wypadkach?

Artykuł sponsorowany:

Gdy dochodzi do wypadku, najczęściej jest już za późno na dokonywanie medycznych zakupów. Tego typu sytuacje najczęściej zdarzają się całkowicie niespodziewanie, dlatego lepiej przygotować się na nie wcześniej i wszystkie potrzebne artykuły mieć pod ręką, gdy okażą się one potrzebne. Apteczka pierwszej pomocy zawsze powinna znajdować się w pobliżu, aby sięgnięcie do niej nie stanowiło problemu. Warto mieć ją w domu, w samochodzie, w bagażu podróżnym a także w plecaku, który zabieramy na wycieczkę pieszą lub rowerową. Do posiadania apteczki zobowiązane są także zakłady pracy, szkoły oraz różnego typu podmioty (np. organizujące wypoczynek zorganizowany dla dzieci latem i zimą). Sprawdź, które artykuły są najczęściej używane w nagłych sytuacjach i upewnij się, że znajdują się one w twojej apteczce.

pixabay.com


Plastry, opatrunki, bandaże - pomocne w większości przypadków



Podstawowym rodzajem obrażeń, jakich można doznać dosłownie wszędzie, są skaleczenia, zranienia i zadrapania. Najczęściej nie są one poważne i nie wymagają interwencji lekarskiej, a jedynie zahamowania krwawienia i zabezpieczenia uszkodzonego miejsca przed działaniem potencjalnie szkodliwych czynników zewnętrznych. W tym celu powinniśmy mieć w apteczce zestaw plastrów z opatrunkiem o różnej wielkości, porcje gazy jałowej do wykonania opatrunku o niestandardowych wymiarach, a także bandaż, za pomocą którego przytrzymamy ten opatrunek na miejscu. Te i wiele innych artykułów z kategorii materiałów opatrunkowych, znajdziesz tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/MATERIALY-OPATRUNKOWE/195

Opatrunki specjalistyczne - na szczególne rodzaje urazów



Są takie urazy, w przypadku których standardowy opatrunek nie wystarczy i żeby prawidłowo udzielić pierwszej pomocy, konieczne będzie sięgnięcie po bardziej specjalistyczny artykuł. Wśród obrażeń, jakich często doznać można w domu czy w toku wypadku samochodowego, należą oparzenia. Zwykła gaza może dodatkowo podrażniać uszkodzone tkanki, dlatego warto mieć zawsze pod ręką hydrożelowy opatrunek na oparzenia. Z kolei w razie uszkodzenia gałki ocznej, przyda się anatomicznie wyprofilowany i bardzo chłonny opatrunek na oko.

Środki do dezynfekcji - minimalizowanie ryzyka zakażenia



Zanim zalepimy rankę plastrem czy zabezpieczymy ją opatrunkiem z gazy, musimy upewnić się, że wewnątrz nie pozostały szkodliwe mikroorganizmy. Ich obecność może doprowadzić do zakażenia, które nierzadko bywa groźniejsze niż samo skaleczenie. Przed przystąpieniem do wykonywania opatrunku należy zatem zdezynfekować ranę, np. przez obfite spryskanie jej sprayem na bazie oktenidyny. Czasami będzie to wywoływało nieprzyjemne pieczenie i ból, ale te doznania szybko miną, dlatego nie warto pomijać tego punktu nawet w przypadku dzieci.

Środki przeciwbólowe - które i kiedy można stosować?



Co do zasady, osobom poszkodowanym w wypadkach nie wolno podawać na własną rękę żadnych środków przeciwbólowych. Zasada ta wydaje się okrutna, zwłaszcza jeśli mamy pod ręką tabletki a ktoś wyraźnie cierpi. Stłumienie bólu może jednak utrudnić diagnostykę i w efekcie podając lek, wyświadczamy niedźwiedzią przysługę. Jedynym dopuszczalnym środkiem przeciwbólowym, jaki możemy zaaplikować w razie wypadku, jest opatrunek lub spray z suchym lodem, przynoszący ulgę w razie kontuzji narządu ruchu.

Bezpieczeństwo ratownika - środki ochrony osobistej



Pierwsza zasada udzielania pomocy mówi, że ratownik przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności musi upewnić się, że sam jest bezpieczny. Bezpośrednie zetknięcie się z płynami ustrojowymi poszkodowanego niesie ryzyko zakażenia, dlatego w przypadku czegoś poważniejszego, niż zadrapane kolano, najpierw załóż jednorazowe rękawiczki ochronne a sztuczne oddychanie metodą usta-usta przeprowadzaj wyłącznie z zastosowaniem specjalnej maseczki. Jeśli jej nie masz, ogranicz się do samych ucisków klatki piersiowej, które i tak są kluczowe dla przeżycia pacjenta.

Dobrze wyposażona apteczka znajdująca się w domu i w aucie, jak również jej pomniejszone wersje zabierane na wycieczkę górską czy rowerową, nie są bynajmniej przejawem pesymizmu, ale oznaką trzeźwego myślenia i godnej naśladowania zapobiegliwości. Oczywiście nie chodzi o przeżywanie całego życia w strachu przed tym, co może ale przecież nie musi się wydarzyć. Odpowiednie zaopatrzenie apteczki działa podobnie, jak ubezpieczenie AC samochodu - jego zawarcie nie oznacza przecież, że każdego dnia spodziewamy się wypadku, stłuczki, kradzieży czy wandalizmu. Zarówno taka polisa, jak i dobrze wyposażona apteczka, dają nam przede wszystkim poczucie spokoju i pewności, że w trudnej i niepożądanej sytuacji, będziemy mieć pod ręką zestaw narzędzi, które ułatwią nam dalsze postępowanie.