bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 15 marca 2013
  • wyświetleń: 4269

Wypięknieje kolejna kamienica

Kamienica na bielskim Rynku o numerze 24, w której mieści się kultowy bar "Pierożek", zyska nową elewację i dach. Ogłoszono właśnie przetarg na wykonanie tych prac.

kamienica
Tak obecnie wygląda kamienica... · fot. inwestycje.blog.bielsko.pl


kamienica
...a tak będzie wyglądać po remoncie · fot. materiały przetargowe


Kamienica mieści się na narożnej, prostokątnej posesji, południowego skraju Rynku. Pierwotnie na dwóch działkach usytuowane były dwa odrębne domy, które później zostały scalone (Rynek 24 i plac Św. Mikołaja 14). Domy zbudowano prawdopodobnie w II poł. XVII w. adaptując starszą zabudowę w piwnicach narożnego budynku.

Kamienice gruntownie przebudowano w XVIII/XIX w. (prawdopodobnie po pożarze miasta w 1808 roku). Wtedy też scalono oba domy, rozbudowano w głąb posesji i wprowadzono sklepienia. Na planie katastralnym Bielska z 1836 roku obiekt zaznaczony jest już jako jeden obiekt o obecnych wymiarach, wraz z oficynami wschodnią i południową (przy placu Św. Mikołaja).

Budynek pod adresem Rynek 24, który przejdzie remont, jest jednopiętrowy, podpiwniczony w części frontowej (północnej i wschodniej), złożony z głównego korpusu przy Rynku oraz powiązanego z nim skrzydła wschodniego przy ulicy Schodowej.

Prace mają być wykonane do 30 listopada 2013 roku. Szacuje się, że ich koszt wyniesie ok. 1,2 mln zł. Termin składania ofert cenowych mija 29 marca 2013 roku.

ab / bielsko.info
źródło: inwestycje.blog.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.