Wiadomości

  • 1 lipca 2024
  • wyświetleń: 183

Kredyt hipoteczny na ryczałcie - jak to działa? Dowiedz się więcej!

Materiał partnera:

Przedsiębiorcy zamierzający uzyskać kredyt na mieszkanie muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Szczególnie wymagającym zagadnieniem jest ryczałt a kredyt hipoteczny. Sprawdźmy, z czego wynika problem i jak go uniknąć!

Kredyt hipoteczny na ryczałcie - jak to działa? Dowiedz się więcej!


Działalność na ryczałcie a kredyt hipoteczny: z czego wynika problem?Atrakcyjne stawki ryczałtu sprawiają, że wielu przedsiębiorców decyduje się na przejście na tę prostą formą opodatkowania. Wśród nich jest rzecz jasna również wiele osób osiągających wysokie dochody. Jednak niekiedy okazuje się, że nawet w ich przypadku uzyskanie kredytu na większą kwotę, na przykład kredytu mieszkaniowego, jest sporym problemem.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych różni się znacząco od innych form opodatkowania, czyli skali podatkowej lub podatku liniowego. Ryczałt jest naliczany od przychodu, a nie od dochodu (przychód pomniejszony o koszty uzyskania). Przedsiębiorcy na ryczałcie nie mogą odliczać kosztów prowadzenia działalności, co sprawia, że ich rzeczywisty dochód jest trudniejszy do określenia przez banki​​​​.

Kredyt hipoteczny na ryczałcie jest możliwy!Na początek uspokajamy: uzyskanie kredytu hipotecznego przez przedsiębiorców rozliczających się na ryczałcie jest możliwe, choć może wymagać dodatkowego przygotowania i zrozumienia podejścia banków. Kompleksowe informacje na temat ryczałtu i kredytu hipotecznego znajdziesz na: https://blogkredytowy.pl/kredyt-hipoteczny-na-ryczalcie/.

Aby zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu i przyspieszyć cały proces, warto przygotować pełen zestaw wymaganych dokumentów, do których mogą należeć:

  • Ewidencja przychodów za rok bieżący i ubiegły.
  • Formularze PIT-28 z urzędowym poświadczeniem odbioru za poprzednie lata.
  • Potwierdzenia uregulowania podatku.
  • Zaświadczenia z ZUS i US o braku zaległości.
  • Wyciągi z firmowego konta bankowego​​​​.


Pamiętaj, że ostateczna lista wymaganych dokumentów będzie zależeć od konkretnego banku.

Kredyt na ryczałcie a zdolność kredytowaBanki mają trudności z dokładnym oszacowaniem zdolności kredytowej przedsiębiorców na ryczałcie, ponieważ brakuje im jednoznacznych danych na temat rzeczywistych dochodów. Z tego powodu często przyjmują określony procent przychodu jako dochód, co może różnić się w zależności od banku. Widełki wynoszą orientacyjnie od 30% do 80% przychodu. Taka metoda oceny może prowadzić do niższej zdolności kredytowej w porównaniu do przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym​​​​​​.

Różne banki mają różne podejścia do oceny zdolności kredytowej przedsiębiorców na ryczałcie. Wiele instytucji oferuje korzystniejsze warunki dla określonych grup zawodowych, takich jak programiści czy lekarze, którzy często osiągają wysokie przychody​​​​, a jednocześnie coraz chętniej wybierają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze względu na atrakcyjne stawki podatku.

Stawka ryczałtu może mieć znaczenieRodzaj prowadzonej działalności gospodarczej oraz stawka ryczałtu również mają wpływ na zdolność kredytową. Zazwyczaj przedsiębiorcy płacący wyższe stawki mogą liczyć na lepsze warunki i wyższe wyliczenia zdolności kredytowej. Nie oznacza to jednak, że korzystająca z niskiej stawki działalność na ryczałcie i kredyt hipoteczny się wykluczają.

W takich przypadkach konsultacja z doświadczonym ekspertem kredytowym będzie jednak jeszcze ważniejsza i starania o kredyt warto rozpocząć od konsultacji z nim. Zwłaszcza że składanie wielu wniosków kredytowych może negatywnie wpłynąć na wiarygodność i ocenę zdolności kredytowej.