bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 marca 2013
  • wyświetleń: 4845

Bielska policja w nowej siedzibie?

Jeszcze w tym roku może ruszyć budowa nowej siedziby policji w Bielsku-Białej. Komenda przy ulicy Rychlińskiego, w której mieści się także areszt, wydział CBŚ oraz stacja obsługi transportu i magazyn, jest już zbyt ciasna.

komenda
Wizualizacja nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej · fot. gazeta.pl / mat. policji


Komenda wojewódzka w Katowicach zdecydowała, że bielska policja będzie miała nową siedzibę. Jeśli MSW przekaże 60 mln zł, budowa ruszy jeszcze w tym roku. - To będzie najnowocześniejszy policyjny kompleks w Polsce - twierdzą funkcjonariusze.

Komenda miejska w Bielsku-Białej mieści się w wybudowanym w latach 50. ubiegłego wieku szkolnym internacie przy ul. Rychlińskiego. Policja przejęła ten budynek w latach 70. Obecnie jest on zniszczony i za mały na potrzeby mundurowych. Oprócz komendy mieszczą się tam bowiem także areszt, wydział Centralnego Biura Śledczego, stacja obsługi transportu i magazyny. Miejsca jest tak mało, że drogówka, prewencja i sztab musiały się przenieść do budynków porozrzucanych w innych dzielnicach miasta. Rozbudowa komendy jest niemożliwa, bo działka przy ul. Rychlińskiego jest za mała.

Komenda wojewódzka w Katowicach zdecydowała więc, że bielska policja będzie miała nową komendę. Podinspektor Piotr Kucia, odpowiedzialny za logistykę wiceszef śląskiej policji, umówił się już z władzami miasta, że te nieodpłatnie przekażą liczącą ponad 25 tysięcy metrów działkę przy ul. Piekarskiej. Znajduje się ona przy wjeździe na obwodnicę, co ułatwi funkcjonariuszom dojazd w stronę Żywca, Cieszyna, Katowic i Krakowa. W zamian policja przekaże miastu teren, gdzie mieści się obecna komenda przy ul. Rychlińskiego. Dzięki temu przy Piekarskiej powstanie najnowocześniejszy policyjny kompleks w Polsce.

Wizualizacje nowej komendy · fot. gazeta.pl / mat. policji


W głównym budynku będą mieściły się komenda miejska, podziemna strzelnica, areszt, garaże, natomiast w mniejszych, ułożonych kaskadowo swoje siedziby będą mieli oficerowie wydziału techniki operacyjnej i Centralnego Biura Śledczego, osobno będzie też komisariat IV, stacja obsługi transportu oraz policyjna izba dziecka. Wszystkie budynki będą wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności i nowe meble.

Budowa policyjnego kompleksu ma kosztować ok. 60 mln zł. W lipcu MSW ma zdecydować, czy pieniądze trafią do komendy wojewódzkiej w Katowicach. Jeśli tak, roboty ruszą jeszcze w tym roku.

ab / bielsko.info
źródło: Gazeta.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.