Wiadomości

  • 7 czerwca 2024
  • wyświetleń: 214

Work-life balance - jak unikać wypalenia zawodowego?

Materiał partnera:

Szybkie tempo życia, ciągły stres, bycie głową w pracy niemal cały czas. Duże zaangażowanie i chęć zdobywania kolejnych szczebli kariery w krótkim czasie, a także nieumiejętność oddzielenia życia prywatnego od zawodowego. Są to problemy, z którymi niektórzy zmagają się każdego dnia. Coraz bardziej popularna praca zdalna i brak jasnych reguł określających czas i miejsce pracy mogą je potęgować. Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, żeby Twoje relacje i zainteresowania nie ucierpiały na obowiązkach zawodowych? Zapraszamy do artykułu po kilka wskazówek, które są pomocne w osiągnięciu równowagi praca-dom.

Work-life balance - jak unikać wypalenia zawodowego?


Wypalenie zawodowe a work-life balanceSyndrom wypalenia zawodowego to poczucie wyczerpania fizycznego lub emocjonalnego na skutek pracowania ponad własne siły. Jest to efekt wysokich wymagań nałożonych na samych siebie, wysokiego poziomu stresu, rutynowych zadań i nadmiaru obowiązków. Podczas takiej pracy z czasem łatwo jest popaść w apatię, pesymizm, bezsenność i brak chęci dotyczącej rozwoju własnej kariery. Wypaleniem zawodowym może się skończyć również praca, która z początku przynosi dużo zadowolenia i radości. W takim wypadku ogromne zaangażowanie i wysiłek emocjonalny i fizyczny, jaki osoba włożyła w wykonywanie pracy, może okazać się zgubny, a wymarzony zawód budzić niechęć.
Wypalenia zawodowego da się jednak uniknąć. Ogromne znaczenie ma dążenie do tzw. work-life balance, czyli równowagi między życiem osobistym a pracą. Poniżej przedstawimy nasze sposoby na uniknięcie przeciążenia, pamiętaj jednak, że jeżeli Twoja obecna sytuacja jest dla Ciebie trudna, możesz znaleźć pomoc u specjalisty, na przykład na stronie: psychoterapia-skawinska.pl/psychoterapia-indywidualna/.

Zadbaj o zdrowy styl życiaNiestety bez dbania o pełnowartościową dietę, dużą ilość warzyw i owoców, aktywność fizyczną, a także odpowiednią jakość snu, trudno jest nie poddać się innym negatywnym wpływom dookoła. Codziennie podobny posiłek jedzony na szybko nie jest dobrym pomysłem, jeżeli chcemy o siebie zadbać. Warto postarać się o codzienny ruch, choćby w niewielkiej ilości. Może to być spacer, bieganie, jazda na rowerze, joga - ważne, żeby sprawiało przyjemność. Jeżeli natomiast chodzi o sen, należy zadbać o zacienioną, cichą i przewietrzoną przed snem sypialnię.

Higiena pracyJeżeli pracujesz zdalnie, postaraj się zawsze robić to w tym samym miejscu. Ważne, żeby mieć wydzieloną przestrzeń oraz czas na aktywności zawodowe. Warto zaczynać i kończyć pracę codziennie w tych samych godzinach i mieć na tę czynność przeznaczone osobne pomieszczenie lub chociaż biurko. Odchodząc od tego miejsca, wychodzisz z pracy. Jednak będąc przy nim, należy odłożyć social media i inne rozpraszacze, a swoją uwagę poświęcić jedynie obowiązkom. Pomocne jest również ustalenie priorytetów zadań i zadbanie o wykonanie tych, które zajmują najmniej czasu oraz najważniejszych. W ten sposób można zmniejszyć stres związany z ilością pracy i nie myśleć o tym, że coś istotnego nie zostało jeszcze zrobione.

OdpoczywajBez odpowiedniego odpoczynku nie będziesz efektywny w pracy. Jest to równie ważna rzecz, co wykonywanie obowiązków. Pozwól więc sobie na rozwój zainteresowań i spędzanie czasu ze znajomymi i rodziną. Pomyśl o tym, co sprawia Ci przyjemność i korzystaj z tego. Dobrym pomysłem są również techniki relaksacyjne.

Przedstawione powyżej propozycje nie są wszystkimi sposobami, z których warto korzystać, chcąc zachować zdrową granicę między pracą a życiem osobistym. Jest to zaledwie podstawa, o którą należy zadbać w trosce o własne zdrowie. Jeżeli te wskazówki nie sprawdzają się w Twoim przypadku, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa lub psychoterapeuty, który podejdzie do Ciebie indywidualnie, wesprze w trudnościach i pomoże je rozwiązać. Jeżeli nie wiesz, czym się różnią te zawody i do której osoby powinieneś się udać, przeczytaj poradnik na stronie: https://www.psychoterapia-skawinska.pl/roznice-miedzy-psychologiem-a-psychoterapeuta/.