Wiadomości

  • 7 czerwca 2024
  • wyświetleń: 381

Work-life balance - jak unikać wypalenia zawodowego?

Materiał partnera:

Szybkie tempo życia, ciągły stres, bycie głową w pracy niemal cały czas. Duże zaangażowanie i chęć zdobywania kolejnych szczebli kariery w krótkim czasie, a także nieumiejętność oddzielenia życia prywatnego od zawodowego. Są to problemy, z którymi niektórzy zmagają się każdego dnia. Coraz bardziej popularna praca zdalna i brak jasnych reguł określających czas i miejsce pracy mogą je potęgować. Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, żeby Twoje relacje i zainteresowania nie ucierpiały na obowiązkach zawodowych? Zapraszamy do artykułu po kilka wskazówek, które są pomocne w osiągnięciu równowagi praca-dom.

Work-life balance - jak unikać wypalenia zawodowego?


Wypalenie zawodowe a work-life balance



Syndrom wypalenia zawodowego to poczucie wyczerpania fizycznego lub emocjonalnego na skutek pracowania ponad własne siły. Jest to efekt wysokich wymagań nałożonych na samych siebie, wysokiego poziomu stresu, rutynowych zadań i nadmiaru obowiązków. Podczas takiej pracy z czasem łatwo jest popaść w apatię, pesymizm, bezsenność i brak chęci dotyczącej rozwoju własnej kariery. Wypaleniem zawodowym może się skończyć również praca, która z początku przynosi dużo zadowolenia i radości. W takim wypadku ogromne zaangażowanie i wysiłek emocjonalny i fizyczny, jaki osoba włożyła w wykonywanie pracy, może okazać się zgubny, a wymarzony zawód budzić niechęć.
Wypalenia zawodowego da się jednak uniknąć. Ogromne znaczenie ma dążenie do tzw. work-life balance, czyli równowagi między życiem osobistym a pracą. Poniżej przedstawimy nasze sposoby na uniknięcie przeciążenia, pamiętaj jednak, że jeżeli Twoja obecna sytuacja jest dla Ciebie trudna, możesz znaleźć pomoc u specjalisty, na przykład na stronie: psychoterapia-skawinska.pl/psychoterapia-indywidualna/.

Zadbaj o zdrowy styl życia



Niestety bez dbania o pełnowartościową dietę, dużą ilość warzyw i owoców, aktywność fizyczną, a także odpowiednią jakość snu, trudno jest nie poddać się innym negatywnym wpływom dookoła. Codziennie podobny posiłek jedzony na szybko nie jest dobrym pomysłem, jeżeli chcemy o siebie zadbać. Warto postarać się o codzienny ruch, choćby w niewielkiej ilości. Może to być spacer, bieganie, jazda na rowerze, joga - ważne, żeby sprawiało przyjemność. Jeżeli natomiast chodzi o sen, należy zadbać o zacienioną, cichą i przewietrzoną przed snem sypialnię.

Higiena pracy



Jeżeli pracujesz zdalnie, postaraj się zawsze robić to w tym samym miejscu. Ważne, żeby mieć wydzieloną przestrzeń oraz czas na aktywności zawodowe. Warto zaczynać i kończyć pracę codziennie w tych samych godzinach i mieć na tę czynność przeznaczone osobne pomieszczenie lub chociaż biurko. Odchodząc od tego miejsca, wychodzisz z pracy. Jednak będąc przy nim, należy odłożyć social media i inne rozpraszacze, a swoją uwagę poświęcić jedynie obowiązkom. Pomocne jest również ustalenie priorytetów zadań i zadbanie o wykonanie tych, które zajmują najmniej czasu oraz najważniejszych. W ten sposób można zmniejszyć stres związany z ilością pracy i nie myśleć o tym, że coś istotnego nie zostało jeszcze zrobione.

Odpoczywaj



Bez odpowiedniego odpoczynku nie będziesz efektywny w pracy. Jest to równie ważna rzecz, co wykonywanie obowiązków. Pozwól więc sobie na rozwój zainteresowań i spędzanie czasu ze znajomymi i rodziną. Pomyśl o tym, co sprawia Ci przyjemność i korzystaj z tego. Dobrym pomysłem są również techniki relaksacyjne.

Przedstawione powyżej propozycje nie są wszystkimi sposobami, z których warto korzystać, chcąc zachować zdrową granicę między pracą a życiem osobistym. Jest to zaledwie podstawa, o którą należy zadbać w trosce o własne zdrowie. Jeżeli te wskazówki nie sprawdzają się w Twoim przypadku, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa lub psychoterapeuty, który podejdzie do Ciebie indywidualnie, wesprze w trudnościach i pomoże je rozwiązać. Jeżeli nie wiesz, czym się różnią te zawody i do której osoby powinieneś się udać, przeczytaj poradnik na stronie: https://www.psychoterapia-skawinska.pl/roznice-miedzy-psychologiem-a-psychoterapeuta/.