Wiadomości

 • 3 czerwca 2024
 • wyświetleń: 211

Jak zorganizować wyjazd w góry z czworonogiem? Praktyczne porady i wskazówki

Materiał partnera:

Wędrówki po górskich szlakach to marzenie wielu miłośników natury, a spędzenie wakacji z psem w górach dodaje tej przygodzie wyjątkowego uroku. Pamiętaj jednak, że pies w górach to dodatkowa odpowiedzialność - trzeba się odpowiednio przygotować i wybrać miejsca przyjazne czworonogom, z uwzględnieniem obowiązujących ograniczeń, takich jak trzymanie psa na smyczy.

wyjazd w góry z psem alohacamp aurora green hill
fot. Aurora Green Hill


Przed wyruszeniem na szlak warto ocenić kondycję psa i skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że jest zdrowy, energiczny i gotowy na pokonywanie trudnych tras.

Jak przygotować się do wyjazdu z psem w góry?Wybieraj mniej popularne trasy - wybieraj mniej znane trasy, aby uniknąć stresu związanego z tłumami. Idealne będą szlaki w Beskidzie Żywieckim, Małym, Niskim, Wyspowym, Sądeckim, a nawet w Bieszczadach i Gorcach, poza obszarem Parków Narodowych.

Unikaj skalistych terenów i dużych wysokości - niektóre szlaki w górach wymagają wspinaczki po skałach i pokonywania wąskich półek, co może być stresujące dla psa. Wybieraj trasy o łagodnym profilu, bez skalnych grani i dużych ekspozycji.

Omijaj obszary objęte ochroną prawną - wiele parków narodowych ma ścisłe regulacje dotyczące obecności psów. Przed wyruszeniem na szlak sprawdź, gdzie można wędrować z czworonogiem i jakie są ograniczenia.

Wybierz trasę odpowiednią do temperamentu i rasy Twojego psa - każdy pies jest inny - niektóre uwielbiają długie spacery, inne męczą się szybciej. Dopasuj trasę do możliwości fizycznych i charakteru swojego pupila.

wyjazd w góry z psem alohacamp słoneczne domki Sudety kotlina klodzka
Słoneczne Domki Sudety Kotlina Kłodzka


Co zabrać ze sobą?Lista rzeczy obowiązkowych:

 • Dokumenty: Książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami, a jeśli jedziesz za granicę, również paszport dla psa.
 • Identyfikator: Zawsze miej przy sobie identyfikator z numerem telefonu.
 • Smycz: Dłuższa smycz z amortyzatorem to must-have. Pamiętaj, że smycz musi być wygodna zarówno dla Ciebie, jak i dla psa.
 • Szelki: Wygodne, dobrze dopasowane szelki, najlepiej typu guard, które nie będą obcierać.
 • Buty lub skarpetki dla psa: Ochronią łapy przed ostrymi kamieniami i odciskami.
 • Kupownik: Pojemniki z woreczkami na odchody - bądź odpowiedzialny i zbieraj po swoim psie.
 • Miska turystyczna i woda: Zabierz składane miski i butelkę z wodą.
 • Karma i smakołyki: Ulubiona karma psa i smakołyki na trasę.
 • Kaganiec: Może się przydać w schronisku lub w miejscach publicznych.


Gdzie warto pojechać z psem w góry?Znalezienie odpowiedniego noclegu, gdzie przyjmują również zwierzęta, jest kluczowe przy planowaniu wakacji z psem. Warto poszukać miejsc, które oferują udogodnienia dla czworonogów, aby zapewnić sobie i swojemu psu komfortowy wypoczynek.

Góry StołoweGóry Stołowe oferują liczne trasy turystyczne, gdzie można wędrować z psem. Szlaki takie jak Skalne Grzyby czy Błędne Skały są dostępne dla czworonogów. Kudowa-Zdrój to miejsce, gdzie znajdziesz noclegi przyjazne zwierzętom, co ułatwi organizację wyjazdu.[/h3]

Beskid Śląski i ŻywieckiBeskidy to raj dla miłośników pieszych wędrówek z czworonogami. Szczyty takie jak Pilsko czy Szyndzielnia są dostępne dla psów. Wiele obiektów noclegowych oferuje udogodnienia dla właścicieli zwierząt, co sprawia, że pobyt w Beskidach jest komfortowy zarówno dla ludzi, jak i dla naszych pupilów.[/h3]

wyjazd w gory z psem alohacamp biala czapla glamping z balia nad jeziorem czorsztynskim
Biała Czapla Glamping z Balią nad jeziorem Czorsztyńskim


Góry IzerskieGóry Izerskie to idealne miejsce dla miłośników łagodnych podejść i spokojnych spacerów. Szczyty takie jak Wysoka Kopa oferują wspaniałe widoki, a Polana Czarownic dodaje magii każdej wycieczce. W Świeradowie-Zdroju można znaleźć hotele przyjazne dla psów, które będą idealnym miejscem na odpoczynek po dniu pełnym przygód.

Góry SowieGóry Sowie to doskonały wybór na wyjazd z psem. Gęste lasy i liczne ścieżki zapewniają idealne warunki do długich spacerów. Warto wspiąć się na Wielką Sowę, skąd rozciągają się piękne widoki. Miejsca noclegowe w pobliżu szlaków często akceptują psy, co czyni ten region jeszcze bardziej atrakcyjnym.