Wiadomości

  • 3 czerwca 2024
  • wyświetleń: 1814

[WIDEO] Wyprzedzają się bez końca. Bielszczanin na celowniku drogówki

Policja podaje, że na skrzynkę e-mailową Stop Agresji Drogowej napływa lawina filmów dokumentujących wykroczenia polegające na łamaniu zakazu wyprzedzania przez pojazdy o masie powyżej 3,5 tony. W odpowiedzi na te sygnały, śląscy policjanci prowadzą wzmożone kontrole, mające na celu egzekwowanie przepisów i zapewnienie bezpieczeństwa na drogach.

Wyprzedzają się bez końca. Bielszczanin na celowniku drogówki
Wyprzedzają się bez końca. Bielszczanin na celowniku drogówki · fot. KWP Katowice


Boleśnie przekonał się o tym 48-letni mieszkaniec Bielska-Białej, który w ciągu zaledwie dwóch miesięcy dwukrotnie został zatrzymany na autostradzie A4 w rejonie Gliwic. Kierując zestawem ciężarowym, złamał on zakaz wyprzedzania na odcinku autostrady i drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Za rażące lekceważenie przepisów został ukarany mandatami na łączną kwotę 3000 zł oraz 16 punktami karnymi.

Policja przypomina treść wprowadzonych zasad:

Obowiązujące przepisy zobowiązują kierujących pojazdami przeznaczonymi do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub zespołem pojazdów o długości ponad 7 metrów, na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku - do korzystania wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni. Za naruszenie tego obowiązku grozi mandat w wysokości 500 złotych i 6 punktów karnych.

Obecne przepisy zakazują kierującym pojazdami przeznaczonymi do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku jazdy. Za niestosowanie się do nowego zakazu może być nałożony mandat w wysokości 1000 złotych i aż 8 punktów karnych.

Wprowadzone zmiany mają za zadanie upłynnić ruch pojazdów i zapobiegać "wyścigom słoni", a tym samym poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.


Zac / bielsko.info

źródło: Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.