bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 marca 2013
  • wyświetleń: 2359

Koniec z plagiatami na uczelni

Studenci Bielskiej Wyższej Szkoła im. Józefa Tyszkiewicza mogą zapomnieć o bezkarnym kopiowaniu prac dyplomowych. Teraz ich dokumenty będą sprawdzane przez specjalny system antyplagiatowy.

Bielska szkoła jest już 167. uczelnią w Polsce, która zdecydowała się skorzystać z Systemu Antypirackiego i efektywnie walczyć z plagą pisania prac magisterskich i licencjackich wg zasady kopiuj/wklej. - Do tej pory prace dyplomowe studentów podlegały kontroli przez promotorów i recenzentów oraz wyrywkowo przez niezależnych egzaminatorów zewnętrznych i członków Polską Komisję Akredytacyjną - mówi Beata Woszczyna - Audytor ds. Jakości Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza.

Jednak brak narzędzia informatycznego ograniczało możliwość dokonywania weryfikacji wszystkich prac i spełnienia najwyższych standardów ochrony antyplagiatowej. Teraz, dzięki Systemowi Plagiat.pl to się zmieni.

Działanie Systemu nie jest skomplikowane i mimo pomysłowości studentów nie można go oszukać. Na początku praca zostaje wprowadzona do Systemu gdzie jest analizowana pod kątem zapożyczeń z Internetu oraz bazy danych prac studentów. Skutkiem tych działań jest tzw. „Raport podobieństwa”, który pokazuje promotorowi jaką część analizowanego dokumentu zapożyczono z innych źródeł. Jednak decyzja o uznaniu pracy za plagiat zawsze należy do promotora.

Zdaniem Prezesa Zarządu Plagiat.pl dr. Sebastiana Kawczyńskiego w Polsce zmienia się świadomość społeczna, a tym samym podejście do standardów jakości kształcenia, które obejmują nie tylko dbałość o wysoki poziom edukacji. Równie ważne jest przestrzeganie norm etycznych w nauce, w tym skuteczna walka ze zjawiskiem plagiatu. - To już nie tylko kwestia dobrego wizerunku. W czasach kiedy uczelnie zaczynają walczyć o studenta wygrywają nie te, które zapewnią szybkie uzyskanie dyplomu, tylko najlepsze. Przymykanie oka na nielegalne kopiowanie prac magisterskich zwyczajnie się więc nie opłaca - zauważa Prezes Plagiat.pl.

Beata Woszczyna podkreśla, że wdrożenie Systemy Antyplagiatowego na uczelni pozwoli nie tylko na sprawdzenie oryginalności prac dyplomowych, ale przede wszystkim uświadomi studentom wagę problemu wraz z konsekwencjami wynikającymi ze stosowania nieuczciwych praktyk. Powinno to wpłynąć na wzrost świadomości studentów i ograniczenie zjawiska plagiatu już w trakcie pisania prac dyplomowych.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.