Wiadomości

  • 21 maja 2024
  • 22 maja 2024
  • wyświetleń: 1186

Krzyżowski wszedł na Lhotse! To jego szósty ośmiotysięcznik

Piotr Krzyżowski, himalaista należący do Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej, zdobył szczyt czwartej najwyższej góry świata! Na Lhotse wszedł we wtorek (21 maja) tuż po godzinie 14:00.

Piotr Krzyżowski zdobył Lhotse!
Piotr Krzyżowski zdobył Lhotse! · fot. mat. pras.


Zrobił to samotnie, bez wsparcia Szerpów i bez użycia butli tlenowej. Wybrał drogę pierwszych zdobywców Lhotse, a w trakcie wędrówki rozstawił 4 obozy.

Lhotse (8516 m n.p.m.) to potężna góra, położona w Himalajach na granicy Nepalu i Chin. Jest ona o 237 metrów niższa od Mount Everestu, ale ze względu na stromą ścianę południową i strony kuluar wyprowadzający na szczyt uważana jest za trudniejszą do zdobycia.

Dla Krzyżowskiego nie było to pierwsze spotkanie z Lhotse. W 2019 roku brał udział w unifikacyjnej wyprawie Polskiego Związku Alpinizmu na Lhotse, jako członek Kadry Narodowej we wspinaczce wysokogórskiej PZA, która miała przygotować zespół do zimowej Narodowej wyprawy na K2. Jednak wyprawa na Lhotse została przerwana z powodu zagrożenia odpadnięciem na drogę ogromnego seraka.

Himalaista związany z bielskim Klubem Wysokogórskim w poprzednich latach zdobywał pięć innych ośmiotysięczników: K2, Broad Peak, Gaszerbrum I i II oraz Nangę Parbat.

Piotr Krzyżowski zdobył Lhotse!
Piotr Krzyżowski zdobył Lhotse! · fot. mat. pras.

kr / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.