bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 marca 2013
  • wyświetleń: 2975

Strażackie ćwiczenia na lodzie

Na terenie Gminnego Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Kaniowie odbyły się strażackie ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego.

ćwiczenia
Ćwiczenia strażaków w Kaniowie · fot. Sławomir Lewczak


Okres zimowy jest czasem, gdy zbiorniki wodne są często skute pokrywą lodową. Wiedzą o tym wychodzący na łowienie w przerębli wędkarze, a także dzieci i młodzież organizująca "dzikie" lodowiska. Niestety poczucie bezpieczeństwa na lodzie bywa bardzo złudne i w mediach co sezon słyszymy, że pod kimś załamał się lód, ktoś utonął lub zmarł z wyziębienia. Jednak gdy pomoc przyjdzie w porę, jest szansa na uratowanie ofiary takiej nieszczęśliwej kąpieli.

Stąd powstała idea organizowania na terenie Gminnego Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Kaniowie ćwiczeń z zakresu ratownictwa lodowego. Tegoroczne odbyły się w dniu 23 lutego. W tej akcji szkoleniowej brało udział około 75 strażaków. Byli to druhowie ze wszystkich jednostek gminnych, dwóch sekcji Państwowej Straży Pożarnej, pięć osób z OSP Rudołtowice oraz osiem z grupy PCK w Czechowicach- Dziedzicach. W roli współorganizatorów i instruktorów wystąpili Adam Ubych, Tomasz Indeka, Szymon Kidoń i Marcin Kraus. Głównym koordynatorem czuwającym nad całością był pan Jacek Gruszka.

Cel ćwiczeń to przede wszystkim doskonalenie swoich umiejętności podczas akcji na lodzie. Na strażaków i ratowników czekały zadania z zakresu samoratowania i wyciągania poszkodowanego z wody przy użyciu siły własnych mięśni oraz sprzętu: lin, drabiny i specjalnych sań lodowych.

Ćwiczenia strażaków na lodzie · fot. Sławomir Lewczak


Pamiętajmy, że dla osoby która jest uwzięziona pod taflą lodu liczy się każda minuta. Dzięki takim ćwiczeniom strażacy nabywają dodatkowych umiejętności, aby szybko i bezpiecznie wyciągnąć poszkodowanego z zamarzniętego akwenu.

Sławomir Lewczak
źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.