Wiadomości

  • 7 maja 2024
  • 9 maja 2024
  • wyświetleń: 1356

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, legendarny jazzman, Honorowy Mieszkaniec Bielska-Białej

W wieku 88 lat zmarł jazzman Jan Ptaszym Wróblewski. W 2019 roku przyznano mu tytuł Honorowego Mieszkańca Bielska-Białej.

Informację o śmierci Jana Ptaszyna Wróblewskiego przekazała w mediach społecznościowych jego rodzina. Jazzman zmarł dzisiaj w Warszawie.

Jan "Ptaszyn" Wróblewski założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych. Występował w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Europie, Indiach, Afryce i Azji.

W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Współpraca z Willisem Conoverem - popularyzatorem Jazzu w Radio Music USA zaowocowała powstaniem audycji 3 kwadranse jazzu, którą prowadzi nieprzerwanie od 1970 roku w Programie III Polskiego Radia.

Nagrał kilkanaście albumów autorskich, brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt. Tworzył koncerty symfoniczne i komponował muzykę filmową. Realizował także programy telewizyjne Jan Ptaszyn Wróblewski prezentuje. Prowadzi warsztaty muzyczne w kraju i za granicą.

Jan "Ptaszyn" Wróblewski
Jan "Ptaszyn" Wróblewski · fot. UM Bielsko-Biała


Przez wiele lat pracował w radzie artystycznej Bielskiej Zadymki Jazzowej, prowadził większość koncertów i w znacznej mierze, przez swoje zaangażowanie, muzyczny prestiż i autorytet, zarówno krajowy jak i międzynarodowy przyczyniał się do promocji naszego miasta.

Był także przewodniczącym jury konkursu Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazzowej. Jan Ptaszyn Wróblewski wielokrotnie koncertował na scenie festiwalowej, jego niezwykły profesjonalizm, erudycja i osobowość stały się wizytówką Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Loading...

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.