Wiadomości

  • 6 maja 2024
  • wyświetleń: 319

Chcesz biegać zimą? Trenuj już teraz!

Materiał partnera:

Najwięcej biegaczy można spotkać w terenie wiosną i latem. Gdy temperatury spadają, coraz więcej osób wybiera treningi na siłowni albo w domu. Największym zapaleńcom nie przeszkadzają jednak nawet mrozy. Kontynuują oni swoją rutynę biegową również przy ujemnych temperaturach. Zimowy jogging może być nie tylko świetnym sprawdzianem swoich możliwości, ale też doskonałym sposobem na wzmocnienie swojej odporności, wyrzeźbienie sylwetki, zrzucenie zbędnych kilogramów czy po prostu odprężenie po stresującym dniu w siedzącej pracy. Chcesz dołączyć do ekipy najwytrwalszych biegaczy, którzy korzystają z outdoorowych tras przez cały rok? Najlepiej zacznij ćwiczyć już teraz.

Chcesz biegać zimą? Trenuj już teraz!


Wyzwania dla biegacza o każdej porze rokuBieganie zimą przywykło się uważać za ekstremalne. Tymczasem każda pora roku przynosi wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć wielbiciele outdoorowej aktywności. Zimą są to przede wszystkim niskie temperatury, mogące sprawiać dyskomfort. Zwłaszcza na początku możesz mieć problem z dobraniem ubrań tzw. pierwszej warstwy - czyli bielizny termoaktywnej - tak, aby nie zmarznąć, ale również się nie spocić. Szczególnej troski wymagają wtedy zwłaszcza peryferyjne części naszego ciała, najbardziej narażone na podmuchy lodowatego powietrza i ich konsekwencje, aż do odmrożeń. Pamiętaj zatem o ciepłych skarpetkach i rękawiczkach, ale także o kominiarce, która zasłoni nie tylko nos, ale i policzki. Co więcej, zimą słońce wschodzi znacznie później i zachodzi znacznie wcześniej, niż latem - istnieje zatem o wiele większa szansa, że będziesz biegać w ciemnościach. Dołóż do tego jeszcze ryzyko poślizgnięcia się na śniegu i lodzie - i już będziesz wiedzieć, dlaczego zimą nawet prawdziwi miłośnicy joggingu wolą czasami przenieść się pod dach. Zarysowana perspektywa Cię nie zniechęca? Zajrzyj na https://attiq.net/blog/post/bieganie-zima.html i poznaj dobre praktyki biegania zimą.

Skrajnie różne pod względem temperatury lato może być dla niektórych mniej zachęcające, niż zima. Tymczasem wtedy jest najpoważniejsze ryzyko przegrzania organizmu, które może skończyć się omdleniem, a nawet udarem słonecznym. Latem lubią nas również zaskakiwać intensywne burze. Jako że jest to ulubiona pora do spędzania czasu na zewnątrz, być może w najcieplejszych miesiącach zajdzie potrzeba wybrania alternatywnych tras biegowych, ponieważ te ulubione będą oblegane przez spacerujące rodziny, dzieciaki uczące się jeździć na rowerkach czy młodzież szalejącą na hulajnogach.

Wiosną i jesienią czeka nas jeszcze inny zestaw niedogodności. To przede wszystkim nieprzewidywalna, zmienna, często skrajna pogoda. Niesprzyjający jest również deszcz - w tym przypadku największym sprzymierzeńcem biegacza okazuje się odzież chroniąca przed umiarkowanie intensywnymi opadami. Jeśli natomiast lubisz biegać przy głównych trasach, z uwagi na kiepską widoczność o wschodzie i zachodzie słońca czy podczas mżawki, koniecznie wyposaż się w zestaw odblasków i świateł LED.

Za zimno, za ciepło, w sam raz - jak się ubierać do biegania?Od sportu próbuje nas odciągnąć wiele czynników: brak czasu, kiepska organizacja dnia, nie najlepszy stan zdrowia albo po prostu lenistwo. W przypadku części potencjalnych biegaczy powód może być jeszcze bardziej banalny - niemożność dobrania odpowiedniego stroju.

Złota zasada mówi, że odzież na jogging należy kompletować wyłącznie na podstawie subiektywnych odczuć. O tym, czy już czas przerzucić się z długich legginsów na krótkie spodenki, możesz zadecydować tylko Ty. Podobnie wygląda kwestia zakładania bielizny termoaktywnej lub rezygnacji z niej.

Niezależnie od preferencji odzieżowych, warto znaleźć zaufany sklep ze sportowymi ciuchami - szyjący ubrania w Polsce, z wyselekcjonowanych surowców wysokiej jakości i w ciekawym designie. Na attiq.net/5-do-biegania kupisz ubrania biegowe na każdą porę roku i na każdą posturę ciała.

Rutyna biegowa przygotowująca do zimowego jogginguBieganie zimą jest przyjemniejsze, jeśli masz już zdrowe nawyki biegacza, dotyczące m.in. ergonomii poruszania się, sposobu oddychania czy metod rozgrzewki. Najlepiej wyrobić sobie te przyzwyczajenia znacznie wcześniej, aby zimą skupić się już na samym treningu.

Nie zapominaj o zdrowym odżywianiu - cukry proste, przetworzona żywność czy alkohol nie są naszymi sprzymierzeńcami w budowaniu formy. Troskę o zdrowie rozciągnij również na odzież adekwatną do pogody - na attiq.net/17-kurtki-i-bezrekawniki znajdziesz wybór kurtek i bezrękawników, dzięki którym nie będzie trzeba przerywać treningów nawet przy kiepskiej pogodzie.