bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 lutego 2013
  • 18 marca 2013
  • wyświetleń: 12896

Znamy nową siedzibę IV LO

Jest decyzja w sprawie nowej siedziby IV LO w Bielsku-Białej. Popularna "czwórka" przeprowadzi się do budynku przy ul. Michałowicza, po szkole podstawowej i gimnazjum.

KEN
fot. ab / bielsko.info


IV LO im KEN
O budynek IV LO dopomina się bielski sąd · fot. ab / bielsko.info


Sprawa ciągnie się od kilku lat. O obecną siedzibę liceum- przy ul. Słowackiego upomniał się sąd. Mirosław Sapeta, dyrektor liceum im. Komisji Edukacji Narodowej przyznaje, że grono pedagogiczne nie chciało wyprowadzać się ze Słowackiego.

- To jednak nie zależało od nas. Ważne było, abyśmy pozostali niezależnym liceum i tak się stało. Uważam, że warunki lokalowe i sportowe przy ul. Michałowicza są znacznie lepsze, niż te które posiadamy obecnie - mówi Sapeta.

Nie wszyscy tak uważają. - Z półproduktu do półproduktu. Wywalczyliśmy ten budynek i tu powinniśmy zostać - mówi krótko Janina Kula, która uczy w KEN od ponad 30 lat. Podzielone zdania są także wśród młodzieży.

Jak mówi sędzia Jarosław Sablik, rzecznik sądu okręgowego w Bielsku-Białej, obiekt został wybudowany w 1902 r. jako kompleks sądowy, sąd powiatowy mieścił się tu do lat 60-tych. Potem budynek został przejęty przez PZPR- Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą. Liceum wprowadziło się na Słowackiego po zmianach ustrojowych, na początku lat 90-tych.

Od tego też czasu zabiegaliśmy o przejęcie tego budynku. Jest on ściśle przystosowany dla naszych potrzeb. Kiedyś było bezpośrednie połączenie aresztu śledczego z sądem, w związku z czym wszelkie kwestie związane z konwojowaniem tymczasowo aresztowanych na rozprawy, organizacją procesów karnych było ułatwione. Areszt nadal działa w tym miejscu- mówi sędzia Sablik.

Budynek trafi do sądu jako darowizna od miasta. Jest szansa, że nowy rok szkolny bielska "czwórka" rozpocznie już na Michałowicza. Warunkiem jest remont w tym obiekcie. W najbliższym czasie przystąpimy do adaptacji budynku - mówi prezydent miasta Jacek Krywult.

Artykuł z 27 lutego 2013 roku:

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej pojawił się ponownie temat nowej siedziby IV Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej.


Przypominamy, że o budynek przy ulicy Słowackiego, w którym obecnie mieści się IV LO im. KEN, upomina się bielski sąd. Podczas lutowej sesji Rady Miejskiej radny Roman Matyja w interpelacji pytał o status budynku. Radny klubu Prawa i Sprawiedliwości wyraził także zaniepokojenie faktem, iż radni nie są informowani o rozpatrywanych przez miasto ewentualnych lokalizacjach dla szkoły.

- Jaki jest status budynku przy ulicy Słowackiego? Czy istnieje konieczność jego przekazania? Rozpatruje się kilka lokalizacji, a my radni nie jesteśmy o tym informowani - pytał radny PiS, który w swojej interpelacji poruszył również tematy Gimnazjum nr 16 i Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących. Obie placówki również są przymierzane do przeprowadzki.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Bielsku-Białej wyjaśnił, że w sprawie IV LO im KEN rozważanych jest osiem lokalizacji. Jan Solich uciął także spekulację, że likwidacja Szkoły Podstawowej nr 5 przy ulicy Michałowicza miała na celu zapewnienie pomieszczeń dla IV LO.

- Nie zwalnialiśmy budynku przy ulicy Michałowicza żeby przenieść do niego IV Liceum Ogólnokształcące. Ten budynek pozostanie do dyspozycji miasta. Ostatecznie o nowej siedzibie liceum zadecyduje prezydent - wyjaśnił dyrektor MZO, który dodał również, że nie ma pośpiechu w przeprowadzce. - Będzie czas, aby się do tego dobrze przygotować - stwierdził Jan Solich.

Na interpelację radnego klubu PiS odpowiedział prezydent Jacek Krywult. - Na początku przyszłego tygodnia zapadnie decyzja o przeprowadzce IV Liceum Ogólnokształcącego - zakończył prezydent Bielska-Białej.

ab / bielsko.info
źródło: Radio Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.