Wiadomości

  • 30 kwietnia 2024
  • 4 maja 2024
  • wyświetleń: 3085

Inwestycje na bielskich Błoniach. Był przetarg, zabrakło pieniędzy

Bielski ratusz chce zmodernizować teren bielskich Błoni i powiązać go z innymi trasami rowerowymi i szlakami turystycznymi. Ogłoszono przetarg, do którego zgłosiła się niestety tylko jedna firma, oferując dużo wyższą stawkę od przewidzianej.

Bielskie Błonia mają przejść modernizację.
Bielskie Błonia mają przejść modernizację. Zdjęcie z koncepcji architektonicznej "Centrum Turystyki Rowerowej i Górskiej - Modernizacja Terenów Rekreacyjnych Błonia w Bielsku-Białej" · fot. Pracownia Projektowa Format Bartosz Zaremba


Bielski Ratusz opublikował zamówienie na opracowanie dokumentacji obejmującą modernizację terenu bielskich „Błoni” w rejonie ulic Pocztowej i Czołgistów w ramach realizacji projektu pn.: „Centrum turystyki rowerowej i górskiej - modernizacja Błoni w Bielsku-Białej”.

Jak czytamy w dokumentacji projektowej, bielskim Błoniom brakuje odpowiedniej bazy turystycznej oraz gastronomicznej (w szczególności w rejonie placów zabaw), a także wystarczającej liczby miejsc do odpoczynku. Co więcej, strefy ruchu pieszych oraz rowerzystów nie są oddzielone (czym powodują zagrożenie) a wśród mankamentów wskazuje się też brak powiązania bazy rowerowej z trasami Enduro Trails oraz Velo Biała.

Inwestycja wobec tego zakłada:

  • Powiązanie terenu Błoni z projektami ścieżek "Velo Biała" (między Czechowicami-Dziedzicami, Bielskiem-Białą i Szczyrkiem)
  • Stworzenie bazy dla ścieżek rowerowych łączących Bielsko-Białą z Wilkowicami, Bystrą oraz Szczyrkiem
  • Stworzenie bazy dla górskich ścieżek rowerowych na stokach Koziej Góry i Szyndzielni (Enduro Trails)
  • Stworzenie bazy turystycznej dla pieszych ścieżek górskich w stronę Koziej Góry i Szyndzielni oraz Przełęczy Siodło Pod Równią w stronę Szyndzielni, Klimczoka do Bystrej


Najważniejszymi projektowanymi obiektami będą: punkt obsługi rowerzystów z zapleczem gastronomicznym, centrum obsługi rowerzysty i turysty górskiego z punktem gastronomicznym, zadaszona tężnia solankowa oraz sanitariaty (zostanie zmodernizowany obecnie stojący budynek przy głównym ciągu pieszym).

Ofertę na wykonanie dokumentacji złożyła jedna firma oferując 964,5 tys. zł. Miasto na to zadanie zarezerwowało jedynie 480 tys. zł, więc najprawdopodobniej zostanie rozpisany drugi przetarg.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.