bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 lutego 2013
  • 1 marca 2013
  • wyświetleń: 6581

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Za nami:

Związek Żołnierzy NSZ, Brygada Górnośląska ONR, Młodzież Wszechpolska, kibice bialskiej Stali oraz poseł Stanisław Pięta organizują Marsz Żołnierzy Wyklętych.

marsz żołnierzy wyklętych
Marsz Żołnierzy Wyklętych w 2012 roku · fot. ab / bielsko.info


plakat


Dopiero w 2011 roku ustanowiono święto Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które przypada na pierwszy dzień marca. Na ideę bielskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wpadł poseł Prawa i Sprawiedliwości - Stanisław Pięta. W ubiegłorocznym marszu organizowanym, przez środowiska prawicowe, udział wzięło kilkaset osób.

Na Podbeskidziu działały liczne oddziały „Żołnierzy Wyklętych”. Jednym z najbardziej znanych nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce, był oddział dowodzony przez kapitana Henryka Flame ps. Bartek.

- Prawie dwustu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału kapitana Henryka Flame zostało w 1947 roku podstępnie zamordowanych w nieustalonym do dzisiaj miejscu na terenie Śląska Opolskiego. Męczeńską śmierć poniósł także kapitan Henryk Flame - wyjaśnia poseł Stanisław Pięta.

Marsz Żołnierzy Wyklętych rozpocznie się 1 marca o godzinie 17.30 na placu Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.