Wiadomości

  • 26 marca 2024
  • wyświetleń: 194

Wędzarnia drewniana, czy metalowa - którą wybrać?

Materiał partnera:

Samodzielne wędzenie potraw to sposób na miłe spędzanie czasu, a zarazem poszerzenie repertuaru kuchni domowej. Na rynku dostępnych jest jednak tak wiele rozwiązań, że na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką wędzarnię wybrać: drewnianą czy wędzarnię metalową?

Wędzenie to pasja, która wciąga coraz więcej osób


Wędzarnia drewniana - tylko dla zaawansowanych?To, czy wybierzemy wędzarnię drewnianą, czy metalową ma bardzo duże znaczenie, dlatego należy sobie dać czas na rozważenie podstawowych cech charakteryzujących oba typy wędzarni.

Najczęściej, wędzarnie drewniane zaleca się osobom, które mają już pewne doświadczenia z wędzeniem własnych potraw. Nauczenie się prawidłowego rozpalania i utrzymywania zadymienia w wędzarni drewnianej wymaga czasu i praktyki. Dodatkowo cały proces wędzenia w drewnianej wędzarni wymaga stałego monitorowania i regulowania temperatury. Niestety, ryzyko popełniania błędów jest tu znaczne. Wystarczy nieodpowiednio wyregulowana temperatura, by efekt wędzenia nie był satysfakcjonujący.

Z wędzarnią elektryczną każdy wędzić możeTen tytuł dobrze reprezentuje to, co istotne w nowoczesnych wędzarnia elektrycznych wykonanych ze stali nierdzewnej. Wędzarnię elektryczną - taką, jak produkowane w zakładzie ze Skoczowa, wędzarnie dostępne w sklepie https://pietrzykwedzarnie.eu/ obsłuży bez problemu każdy, kto marzy o własnoręcznie uwędzonym boczku, czy desce wędzonych własnych sposobem serów.

Prosta w obsłudze wędzarnia elektryczna wyręcza nas w wielu kwestiach. Sama reguluje temperaturę wewnątrz komory wędzarniczej i odlicza czas potrzebny do zakończenia procesu wędzenia. Dzięki specjalnym sondom pomiarowym - jednej mierzącej temperaturę wewnątrz urządzenia i drugiej - w mięsie, panujemy nad procesem wędzenia, wiemy co dzieje się z produktem i uzyskujemy dobrze uwędzony produkt już za pierwszym razem - bez marnowania surowców i frustracji związanej z niepowodzeniem. Jednocześnie, wędzarnia elektryczna nie jest rozwiązaniem tylko dla początkujących. Dzięki swej żywotności pozostanie z nami na długi czas, a kiedy rozwiniemy skrzydła w wędzeniu możemy zawsze przełączyć się na manualne ustawienia. Wędzarnia stalowa metalowa daje też możliwość podpięcia paleniska tradycyjnego.

Wędzarnie Pietrzyk wyposażone są w regulator i generator dymu


A co ze smakiem?Wędzarnie drewniane kojarzą się nam z tradycją i właśnie z silnym aromatem „domowych” wędzonek. Na Święta Wielkanocne w wielu domach Śląska Cieszyńskiego goście siadają do wielkanocnego „murzina”, czyli ciasta drożdżowego na słono, przypominającego chleb, zawierającego kawałki szynki i boczku w środku. Takie wędzonki, jakie pamiętamy z dzieciństwa, nie muszą jednak powstawać w wędzarni drewnianej. Wędzarnia stalowa metalowa zapewni nam idealne, równe uwędzenie. Wędzona potrawa będzie miała unikalny smak i jedwabistą, delikatną konsystencję.

Oceniając „na oko”Wędzarnia metalowa i drewniana zdecydowanie różnią się estetyką. Tutaj wybór musimy dostosować do własnych preferencji. Wędzarnie drewniane wyglądają swojsko, tradycyjnie, natomiast wędzarnie wykonane ze stali nierdzewnej kojarzą się z nowoczesnością i profesjonalizmem. Patrząc jednak na wizualne aspekty urządzeń, warto wyobrazić sobie naszą wędzarnię za kilka lat, bo przecież nie kupujemy jej na parę miesięcy - wędzarnia ma służyć nam przez lata. I tutaj różnica będzie znacząca - niestety wędzarnia z drewna wymaga żmudnego czyszczenia, jej estetyka ulega diametralnej odmianie na przestrzeni lat, podczas gdy z wędzarnią metalową niewielkim nakładem pracy utrzymamy niemal niezmieniony wygląd urządzenia przez cały okres eksploatacji.

Podsumowanie - jaką wędzarnię wybrać?To, z czego wykonana jest wędzarnia, ma znaczenie dla jej trwałości. Wędzarnie metalowe to zwykle obudowa wykonana z blachy stalowej ocynkowanej malowanej proszkowo i wnętrze z blachy nierdzewnej. Takie materiały zapewniają długą żywotność wędzarni metalowej, przez co w tym segmencie produktów znajdziemy nawet takie, na którą producent daje aż 3 lata gwarancji - tak, jak w przypadku wędzarni elektrycznych Pietrzyk dostępnych z wysyłką gratis!

Estetyka drewna przyciąga wiele osób marzących o samodzielnym wędzeniu, jednak z wędzarnią drewnianą początki mogą być trudne, a i proces czyszczenia może nas nieco zniechęcić do wędzenia. Perfekcyjnym rozwiązaniem na start są wędzarnie metalowe, z komorami wykonanymi z blachy. Jakość wędzonek uzyskanych z taką wędzarnią będzie bardzo dobra, a wędzenie będzie przebiegało bez niespodzianek. Metalowe wędzarnie ogrodowe to wędzarnie naszych czasów - wpasują się w nasze życie wprost idealnie, nawet jeśli żyjemy szybko i na pasję mamy niewiele czasu.