Wiadomości

  • 25 marca 2024
  • wyświetleń: 160

Co składa się na identyfikację wizualną firmy i dlaczego ma ona znaczenie?

Materiał partnera:

Dziś poprosimy Cię, abyś spojrzał łaskawym okiem na swoją konkurencję. Co Ci się w niej podoba? Jakie ma mocne strony? Może to spójność w budowaniu marki? Wykorzystane kolory i stylistyka? A może usługa lub produkt, który ma interesujące opakowanie. Budowanie wizerunku przedsiębiorstwa pod każdym kątem jest szalenie ważne. Przekłada się później na lojalność klientów i budowanie marki.

projektowanie stron internetowych


Czym jest identyfikacja wizualna firmy?Identyfikacja wizualna pozwala zbudować markę pod podstaw. Stanowi jej solidny fundament, który świadczy o spójności wizerunkowej. To niezwykle istotne nie tylko dla obecnych i przyszłych klientów, ale i dla Twoich pracowników. Zyskują poczucie przynależności, uporządkowania. Identyfikacja wizualna firmy pomaga również zwiększyć sprzedaż, dotrzeć do nowych grup docelowych oraz zwiększyć rozpoznawalność.

W skład identyfikacji wizualnej wchodzi kilka kluczowych elementów:

  • Logotyp,
  • Kolorystyka,
  • Krój pisma,
  • Wygląd papieru firmowego,
  • Projekt opakowań (etykiet również)/wygląd menu/przedstawienie oferty,
  • Szata graficzna gadżetów,
  • Wygląd zewnętrznych i wewnętrznych części budynków firmowych,
  • Projekt odzieży pracowniczej.


Aby identyfikacja wizualna była powtarzalna i gwarantowała Twojej firmie budowanie spójnego wizerunku, będziesz potrzebować księgi identyfikacji wizualnej. Dzięki niej dopilnujesz, że choćby wykorzystane kolory zawsze będą takie same, a nie tylko podobne. W dobrze przygotowanej księdze umieszczany jest opis, charakterystyka oraz parametry składowych identyfikacji wizualnej.

Jak stworzyć własną identyfikację wizualną firmy?Na początku warto uświadomić sobie, że stworzenie spójnej identyfikacji wizualnej to złożony proces i działanie na wielu szczeblach. Nie zostanie ona przygotowana w tydzień. To najczęściej efekt wielu miesięcy prac i rozmów. Potrzebne są nie tylko dobre pomysły, ale i umiejętności graficzne, techniczne, programistyczne oraz strategiczne. Niezbędny jest również dystans, który pozwoli na chłodno ocenić mocne i słabe strony przedsiębiorstwa.

Właśnie z tego względu identyfikacja wizualna firmy https://wojoweb.pl/oferta/identyfikacja-wizualna/ powinna być zlecana przedsiębiorstwom z zewnątrz. Eksperci zajmą się każdym aspektem tak, aby stworzyć spójny wizerunek Twojej firmy. Na ich barkach spoczywać będzie dopilnowanie każdego elementu: od kolorystyki, przez stworzenie logo, po zaprojektowanie wystroju wnętrza siedziby przedsiębiorstwa. Uwadze nie powinna umknąć również strona internetowa. W zależności od stosowanego layoutu może być zmodyfikowana lub stworzona od nowa.

Jako zleceniodawca będziesz mieć wgląd w postęp prac i to Ty masz decydujący głos w każdym temacie. Identyfikacja wizualna firmy musi być bowiem zgodna również z Twoim jej postrzeganiem. Od ekspertów otrzymasz nie tylko konkretne grafiki i wzory. Przygotują także księgi: znaku oraz identyfikacji wizualnej. Dzięki nim będziesz mógł zadbać o spójny i powtarzalny wizerunek.