Wiadomości

  • 25 marca 2024
  • wyświetleń: 2764

Tauron wymienia liczniki na inteligentne

Ponad milion inteligentnych liczników zainstaluje TAURON Dystrybucja u swoich klientów do końca 2025 roku. Liczniki zdalnego odczytu (LZO) to kluczowy element inteligentnej sieci energetycznej, dzięki któremu klienci mają dostęp do bieżącej informacji o swoim zużyciu, a firmy energetyczne mogą bezpośrednio z urządzenia pozyskiwać dane pomiarowe.

prąd, licznik, tauron
Montaż licznika · fot. Tauron Dystrybucja


Dla klientów TAURON Dystrybucji wymiana liczników oznacza automatyczny, rzeczywisty odczyt zużycia energii oraz możliwość kontrolowania i planowania zużycia energii w przygotowanej dla nich aplikacji eLicznik.

W aplikacji klient ma możliwość analizy zużycia energii elektrycznej za wybrany okres oraz porównania poboru za dany dzień z wartością średnią. Dodatkowo może ustawić sobie cele określając, jaki poziom zużycia energii byłby dla niego akceptowalny. Po przekroczeniu tego progu odbiorca dostaje powiadomienie

Natomiast TAURON Dystrybucja dzięki instalacji inteligentnych liczników zyskuje możliwości automatycznego pozyskiwania danych z licznika ale również o pracy sieci elektroenergetycznej.

Na koniec 2023 roku liczniki zdalnego odczytu zostały zainstalowane u ponad 1,14 mln odbiorców spółki. Stanowi to około 19% klientów firmy. W ubiegłym roku liczniki zdalnego odczytu były instalowane u nowo przyłączanych do sieci klientów oraz u prosumentów. W sumie na koniec 2025 roku w sieciach TAURON Dystrybucji będzie funkcjonowało około 2,1 mln liczników inteligentnych, co oznacza, że ponad 35 procent klientów firmy będzie mogło korzystać z nowych możliwości bardziej efektywnego korzystania z energii elektrycznej.

Spółka posiada już część wolumenu liczników wymaganych do instalacji w bieżącym roku, jednocześnie trwa kontraktowanie urządzeń na lata następne.

Liczniki działają w różnych technologiach, co pozwala na uniezależnienie się od jednego dostawcy. Do 2031 roku u wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Polsce będą pracować takie urządzenia.

Wszystkie wymiany prowadzone są przez upoważnionych przedstawicieli TAURON Dystrybucji - pracowników spółki lub współpracujących firm. Monterzy posiadają imienne identyfikatory oraz legitymacje. W wielu przypadkach klient nie musi być obecny podczas wymiany. Kiedy jednak układ pomiarowy znajduje się wewnątrz lokalu obecność jest konieczna.

W razie wątpliwości dotyczących tożsamość montera, można potwierdzić ją pod numerami infolinii TAURON Dystrybucja - 32 606 0 616.

Szczegółowe informacje na temat liczników ze zdalnym odczytem oraz wymian dla klientów TAURON Dystrybucji można znaleźć na stronie: https://amiplus.tauron-dystrybucja.pl/

ar / bielsko.info

źródło: Tauron

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.