Wiadomości

  • 1 lipca 2024
  • wyświetleń: 158

Praca zdalna czy stacjonarna - plusy i minusy

Materiał partnera:

Już od dłuższego czasu praca zdalna stała się normą w wielu firmach. To rozwiązanie wiąże się z wieloma plusami dla pracodawców oraz zatrudnionych osób. Niestety, ma też minusy, szczególnie mocno odczuwalne przez pracowników, którzy mają trudności z dobrą organizacją czasu. Poznaj najważniejsze wady i zalety zdalnego oraz stacjonarnego trybu zatrudnienia!

Praca zdalna czy stacjonarna - plusy i minusy


Jakie są plusy i minusy pracy zdalnej?

Preferencyjny czas pracy


W wielu firmach praca zdalna wiąże się z elastycznym grafikiem. Co za tym idzie, jednym z głównych atutów trybu home office jest możliwość realizacji obowiązków zawodowych w preferowanych godzinach. Jak to działa w praktyce? Zwykle pracownik otrzymuje do wykonania konkretne zadania, które zobowiązuje się ukończyć w ustalonym terminie. Godziny pracy może ustalić sobie według własnych preferencji, godząc obowiązki zawodowe chociażby z życiem rodzinnym.

Większa oszczędność czasu i praca w dowolnym miejscu

Kluczowym atutem pracy zdalnej jest możliwość jej wykonywania w dowolnym miejscu - dojazd do biura przestaje być konieczny. Tym samym tryb home office wiąże się z większą oszczędnością czasu. Jest to szczególnie ważne, gdy miejsce zatrudnienia jest znacznie oddalone od domu. Warto podkreślić, że w trybie zdalnym możesz realizować obowiązki zawodowe praktycznie wszędzie tam, gdzie masz dostęp do niezbędnego sprzętu. To świetne rozwiązanie dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania lub lubią pracować na przykład w ogrodzie czy w parku.

Problem z organizacją pracy

Bardzo istotnym minusem pracy zdalnej jest konieczność samodzielnego planowania realizacji powierzonych projektów. Dla wielu osób ta kwestia stanowi kluczową wadę trybu home office, szczególnie jeśli mają problem z utrzymaniem skupienia. Dodatkowo warto też podkreślić, że w przypadku pracy w domu musisz sam zadbać o odpowiednią organizację swojego stanowiska.

Plusy i minusy pracy stacjonarnej

Oddzielenie życia zawodowego od prywatnego


Niewątpliwie jednym z najważniejszych atutów pracy stacjonarnej jest możliwość bardziej efektywnego rozgraniczenia obowiązków zawodowych oraz czasu wolnego. Wykonując swoje obowiązki w biurze, o wiele łatwiej możesz się skupić na powierzonych zadaniach - obowiązki domowe nie zaprzątają Twoich myśli. Tym samym osiągnięcie work-life balance staje się znacznie prostsze.

Chcesz pracować zdalnie czy stacjonarnie? Przejrzyj oferty pracy IT i wybierz coś dla siebie!

Ograniczenia czasowe

Praca stacjonarna zazwyczaj wiąże się z koniecznością realizowania powierzonych obowiązków w określonym miejscu i w wyznaczonych godzinach. Dla amatorów trybu home office jest to zbyt duże ograniczenie, które nie pozwala na swobodne pogodzenie obowiązków zawodowych z domowymi.

Konieczność pracy w grupie

Decydując się na pracę stacjonarną, zazwyczaj masz możliwość pracować w grupie. Dla wielu osób to duża zaleta, ponieważ nieodzownie wiąże się ze spotkaniami z ludźmi. Z drugiej strony, jeśli lepiej czujesz się, pracując samodzielnie, konieczność wspólnego realizowania projektów będzie dla Ciebie minusem.

Odwiedź portal Pracuj.pl i sprawdź najnowsze ogłoszenia z uwzględnieniem pracy zdalnej i stacjonarnej!

Podsumowanie

Zastanów się, który tryb pracy lepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom. Jeśli cenisz sobie elastyczny czas wykonywania obowiązków zawodowych i możliwość ich realizacji poza biurem, postaw na oferty z uwzględnieniem trybu home office. Jeżeli jednak masz problem z samodzielną organizacją pracy czy z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego, lepszym wyborem będzie praca stacjonarna.

Zastanawiasz się jak obliczyć koszt wyjazdu służbowego? Skorzystaj z kalkulatora krajowej podróży służbowej dostępnego na Pracuj.pl!