bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 lutego 2011
  • wyświetleń: 3652

Tyszkiewicz dla Białorusi

Bielska Wyższa Szkoła im. J. Tyszkiewicza udostępniła dwa miejsca dla studentów z Białorusi relegowanych ze swoich uczelni. Jest to odpowiedź na apel Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej, w którym czytamy między innymi: Proszę Magnificencje Rektorów i Dziekanów o rozważenie możliwości przyjęcia na studia bezpłatne w naszych uczelniach studentów wyrotowanych z białoruskich uczelni za udział w manifestacjach przeciwko obecnemu reżimowi.

Wizyta studyjna w Sztokholmie
fot. UM Bielsko-Biala


Apel Minister Barbary Kudryckiej został ogłoszony pod koniec grudnia ub. roku w odpowiedzi na sytuację niektórych białoruskich studentów. Po wyborach na Białorusi, oficjalnie zwycięskich dla dotychczasowego prezydenta Aleksandra Łukaszenki, wybuchły gwałtowne protesty przeciwko nadużyciom towarzyszącym głosowaniu. Wzięło w nich udział wielu białoruskich studentów, którzy za manifestowanie przeciwko władzom zostali relegowani ze swoich uczelni.

Kilka dni temu na ręce J.M. Rektora Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza dr. Jerzego Chrystowskiego wpłynął list z podziękowaniem od min. Barbary Kudryckiej. Czytamy w nim między innymi: Dziękuję za zrozumienie sytuacji tych młodych ludzi, marzących o prawdziwej wolności, odważnie angażujących się w działalność na rzecz obrony wartości demokratycznych, z myślą o lepszej przyszłości.

Bezpłatne miejsca dla studentów z Białorusi w BWS im. J. Tyszkiewicza zostaną dołączone do puli stypendiów w ramach Programu Stypendialnego imienia Konstantego Kalinowskiego. Program ten funkcjonuje od 2006 roku jako wsparcie młodzieży białoruskiej, która z powodów politycznych nie może podejmować lub kontynuować studiów w swoim kraju.

adv / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.