
Wiadomości
- 4 lutego 2024
- wyświetleń: 118
Rodzaje paliwa na stacji - jak je rozróżnić?
Materiał partnera:
Rodzaje paliwa wbrew pozorom spędzają sen z powiek wielu kierowcom. Najczęściej mowa o tych, którzy dopiero od niedawna mają prawo jazdy lub tych, którzy sporadycznie wsiadają za kierownicę. Zatankowanie odpowiedniego paliwa to prosty sposób na to, aby uniknąć uszkodzenia silnika, a każdy zmotoryzowany wie, jak kosztowna jest jego naprawa lub wymiana. Jak wybrać właściwy rodzaj? Sprawdź!

- Rodzaje paliwa na stacjach paliw - benzyna
- Olej napędowy
- Co oprócz oleju napędowego? Gaz ziemny skroplony, płynny, sprężony?
Rodzaje paliwa na stacjach paliw - benzyna
Jesteś właścicielem pojazdu z silnikiem spalinowym? Musisz pamiętać o tym, że do baku możesz wlać jeden z trzech rodzajów paliw dostępnych na niemal wszystkich stacjach benzynowych w Polsce. W praktyce mowa o takich jak: benzyna, gaz i olej napędowy.
Większość kierowców decyduje się na skorzystanie z dystrybutora z benzyną. Dostępne są dwa rodzaje - 95-oktanowa (PB 95) i 98-oktanowa (PB 95). Czym się od siebie różnią? W telegraficznym skrócie chodzi o wydajność spalania. Zwróć jednak uwagę na to, że od 12 października 2018 roku obowiązuje nowa unijna dyrektywa. Jej wprowadzenie spowodowały dość ważne zmiany odnośnie sposobu oznaczania paliw na stacjach. Z pewnością zauważyłeś symbole E5, E10 i E85. Nie obawiaj się jednak, że nie będziesz wiedział którą wlać do baku - są one używane równolegle ze starymi oznaczeniami.
Olej napędowy
Na co dzień jeździsz samochodem z silnikiem diesla i zastanawiasz się, z jakiego rodzaju paliwa powinieneś skorzystać? Postaw na olej napędowy, który jest przeznaczony dla silników wysokoprężnych. Auta z dieslem często nazywa się także samochodami na ropę i nie bez powodu. Olej napędowy dostępny na stacjach powstaje w wyniku rafinacji ropy naftowej. Kierowcy coraz częściej sięgają jednak po biopaliwa, do których uzyskania wykorzystuje się olej roślinny. Powód? Mniejsza szkodliwość dla środowiska.
Jakiego symbolu powinieneś szukać podczas postoju na tankowanie? Odpowiedź brzmi - ON. Podobnie jak w przypadku benzyny, w grę wchodzą nowe oznaczenia paliw na stacjach. Chodzi o charakterystyczne kwadraty, w których znajdziesz takie symbole jak B7, B10, jak również XTL. Jak powinieneś je czytać? Dwa pierwsze informują o tym, jaka jest zawartość biokomponentów. Ostatni natomiast oznacza, że przy produkcji paliwa nie użyto ropy naftowej.
Co oprócz oleju napędowego? Gaz ziemny skroplony, płynny, sprężony?
W ostatnim czasie na polskich drogach przybywa samochodów z zamontowaną instalacją gazową. Powód takiego obrotu spraw nie powinien nikogo dziwić. Główną motywacją dla tego typu działania jest oszczędność. Ceny benzyny mocno wzrosły, do czego przyczyniła się m.in. pandemia koronawirusa, wybuch wojny w Ukrainie, a w końcu inflacja.
Jeśli jesteś jedną z osób, które zdecydowały się na gaz w samochodzie, powinieneś sprawdzić, jakie rodzaje paliwa dostępne są na polskich stacjach. Niesłabnącą popularnością cieszy się gaz płynny, który możesz rozpoznać na dystrybutorze po symbolu LPG. Do Twojej dyspozycji pozostaje również sprężony gaz ziemny z symbolem CNG.
A co z samochodami elektrycznymi? Do ich naładowania potrzebna jest energia elektryczna o odpowiednim napięciu. W Polsce przybywa darmowych stacji ładowania, jednak wciąż są domeną większych miast takich jak m.in. Warszawa, Kraków czy Wrocław. Sytuacja zmienia się jednak bardzo szybko - wszystko przez coraz większą liczbę zwolenników aut elektrycznych.
Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wszelkie wątpliwości co do rodzaju paliw i jak je od siebie odróżnić. Możesz również wejść na stronę https://autostrady.com.pl/, gdzie znajdziesz jeszcze więcej przydatnych informacji motoryzacyjnych, o których powinieneś wiedzieć.