Reklama

Wiadomości

  • 31 stycznia 2024
  • 4 lutego 2024
  • wyświetleń: 2126

Bielszczanie popłynęli na Wyspy Dziewicze. Upamiętnili polskiego podróżnika i odkrywcę

Wagner Sailing Rally to cykliczne wydarzenie, w którym uczestniczą żegalrze z kraju i ze świata. W tym roku w wyprawie na Wyspy Dziewicze brała udział Fundacja Promocji i Rozwoju Żeglarstwa BB Sailing Club z Bielska-Białej.

Bielszczanie popłynęli na Wyspy Dziewicze. Upamiętnili polskiego podróżnika · fot. Mirosław Dunat / UM Bielsko-Biała


Zlot upamiętniający polskiego podróżnika i odkrywcęWagner Sailing Rally to zlot upamiętniający Władysława Wagnera - odkrywcy wyspy Beef wchodzącej w skład Brytyjskich Wysp Dziewiczych. To słynny polski podróżnik, który w latach 1932-1939 opłynął pod żaglami świat, a po wojnie zamieszkał na odkrytej przez siebie ziemi. Dzięki jego działalności, oraz jego żony Mabel, powstało pierwsze na Wyspach lotnisko, domy letniskowe w których do dziś działają sklepiki i kawiarenki, czy stocznia jachtowa połączone promem z Tortolą, główną wyspą archipelagu.

Pierwsza edycja Wagner Sailing Rally odbyła się w 1990 roku, na dwa lata przed śmiercią jej patrona. Żeglarz miał wtedy dokończyć swój rejs i wpłynąć do Zatoki Gdańskiej na swojej Zjawie III (czego nie mógł dokonać w 1939 roku z powodu wybuchu wojny), ale niefortunnie się rozchorował. Zlot jednak odbył się ,a zebrani na nim polscy żeglarze ufundowali dzwon z wygrawerowanym napisem: Kapitanowi Władysławowi Wagnerowi, pierwszemu Polakowi, który pod żaglami pokonał Wielki Krąg - Polscy Żeglarze.

W trakcie tegorocznej wyprawy, trwającej od 24 do 26 stycznia, odsłonięto na wyspach tablicę pamiątkową, na której jest napisane:

Władek Wagner
1912-1992
Pierwszy Polak, który opłynął świat w latach 1932-39
Po wojnie zamieszkał przy Trellis Bay nie chcąc wracać do Polski opanowanej przez komunistów
Pamięć o Nim żyje tutaj i w Ojczyźnie

Sailors


Bielszczanie popłynęli na Wyspy DziewiczeW rejsie uczestniczyła także załoga złożona z bielszczan - Mirosława Dunata i Agnieszki Bauer, który wraz z innymi Polakami mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie płynęli jachtem S/Y Tetide pod polską banderą. Miesięczny rejs wokół Brytyjskich i Amerykańskich Wysp Dziewiczych zorganizował i poprowadził prezes BB Sailing Club Mirosław Dunat.

kr / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.