Reklama

Wiadomości

  • 31 stycznia 2024
  • 3 lutego 2024
  • wyświetleń: 2587

Działaczka lewicy chce zmienić nazwę bielskiego mostu i parku. Ma podkreślać pracę kobiet

Agnieszka Lamek-Kochanowska, bielska działaczka partii Razem, złożyła do Rady Miejskiej petycję w sprawie zmiany nazwy Mostu oraz Parku Włókniarzy.

Park Włókniarzy w Bielsku-Białej - 23.11.2022
Park Włókniarzy w Bielsku-Białej · fot. sid / bielsko.info


Jej zdaniem zarówno most, jak i park powinny nosić nazwę "Włókniarzy i Włókniarek". - Zmiana nazw mostu i parku, to pierwszy krok zmierzający do uhonorowania marginalizowanych w pamięci zbiorowej kobiet pracujących w bielsko-bialskich fabrykach włókienniczych - napisała Lamek-Kochanowska w mediach społecznościowych.

- Nie byłoby jednej z najnowocześniejszych metropolii w tym regionie Europy, gdyby nie fabryki z nowoczesnymi maszynami tkackimi i przędzalniczymi, tkające znane na całym świecie tkaniny, takie jak żakardy i wełny bielskie. Badacze dziejów miasta uważają słowo „tkanina" za najbardziej bielsko-bialski wyraz, symboliczne słowo-klucz, konieczne do zrozumienia istoty i charakteru dwumiasta nad rzeką Białą - czytamy w petycji.

Społeczniczka dodaje,, że bielsko-bialskie tkaniny tkali nie tylko mężczyźni, ale także robotnice, włókniarki, pracujące przy maszynach tkackich.

- Włókiennictwo był tą gałęzią przemysłu, która zatrudniała największą liczbę kobiet. W okresie przed 1939 rokiem kobiety stanowiły od 50 do 60 procent spośród ok. 20 tys. pracownic i pracowników bielskiego przemysłu włókienniczego. Choć włókniarki posiadały niższe kwalifikacje, miały słabsze kompetencje do samoorganizacji i przez to były gorzej wynagradzane za swoją pracę niż mężczyźni czy nawet włókniarki z innych ośrodków przemysłu włókienniczego, to w równym stopniu pracowały „na rzecz rozwoju miasta nad rzeką Białą i dobrobytu bielszczanek i bielszczan. Bielska-bialskie włókniarki zaistniały w przestrzeni publicznej dopiero w czasach PRL. Wtedy to zaczęły stanowić liczniejszą grupę pracowników przemysłu włókienniczego. Wciąż nie było im łatwo, ale były już wykształcone, mobilne i miały wolę walki o swoje prawa, co pokazały w 1980 r. ich historia dotąd nie została spisana - przypomina Lamek-Kochanowska.

Działaczka partii Razem nawiązała też do starań miasta o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

- Uczestnicząc w wielu spotkaniach w ramach starań miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, wielokrotnie słyszałam od prowadzących o konieczności opisania i opowiedzenia historii bielsko-bialskich kobiet, w tym włókniarek. Zmiana nazw mostu i parku z Włókniarzy na Włókniarzy i Włókniarek to pierwszy krok zmierzający do uhonorowania marginalizowanych w pamięci zbiorowej kobiet pracujących w fabrykach włókienniczych. Licząc, że pogląd ten podzielają bielsko-bialscy Radne i Radni, oraz Prezydent Miasta Bielska-Białej wnoszę o upamiętnienie bielsko-bialskich włókniarek przez zmianę nazwy mostu oraz parku Włókniarzy na most oraz park Włókniarzy i Włókniarek - zaapelowała.

kr, raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.