Wiadomości

  • 14 lutego 2013
  • wyświetleń: 10952

Miasto sprzeda zabytkową willę

Pochodząca z drugiej połowy XIX wieku willa Carla Johanna Bartelmussa pójdzie pod młotek. Miasta nie stać na wyremontowanie zabytkowej rezydencji.

Willa przy ulicy Zdrojowej to jeden z najpiękniejszych, choć zapomnianych zabytków Bielska-Białej. Rezydencja bielskiego fabrykanta powstała między 1860 a 1870 rokiem. Najprawdopodobniej głównym projektantem neorenesansowej willi Bartelmussa był znany bielski architekt - Emanuel Rost. Piękne arkady, taras z kolumnami, balkon zwieńczony trójkątnym szczytem a wszystko w olśniewającym włoskim stylu - tak willa wyglądała pod koniec XIX wieku. Dziś obiekt jest solidnie nadszarpnięty zębem czasu.

Budowla czeka na remont. Okazuje się, że miasto nie jest w stanie sfinansować remontu i przygotowuje się do sprzedaży nieruchomości. Powierdza to rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego, Tomasz Ficoń. - Rozważaliśmy wiele opcji, ale ostatecznie zapadła decyzja, żeby willę sprzedać.

Miasto sprzeda zabytkową willę · fot. ab / bielsko.info


Rada Miejska już w 2005 roku dała zielone światło na sprzedaż dawnej rezydencji Bartelmussa, lecz wówczas do niej nie doszło. Obecnie urzędnicy są na etapie przygotowania przetargu na sprzedaż nieruchomości. Ma on zostać ogłoszony w pierwszej połowie roku.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.