
Wiadomości
- 8 stycznia 2024
- wyświetleń: 981
Oświetlenie, ogrzewanie i wilgotność w terrarium
Materiał partnera:
Oświetlenie terrarium jest jednym z najważniejszych elementów techniki terrarystycznej. Jest ono szczególnie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania metabolizmu zwierząt w terrarium. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu zapewnisz nie tylko wystarczającą ilość światła, ale również ciepło. Prawie wszystkie zwierzęta terrarystyczne wymagają ogrzewanego terrarium. Gad jest zwierzęciem pozbawionym termoregulacji i jest uzależniony od temperatury otoczenia. Jeśli temperatura jest niska - nie będzie się rozwijać, nie będzie jeść, a jego organy wewnętrzne nie będą funkcjonować. Ciepło w pomieszczeniu, w którym znajduje się terrarium, rzadko jest wystarczające. Dlatego stosujemy żarówki lub oświetlenie punktowe, które umieszczamy wewnątrz terrarium. Należy jednak pamiętać, aby zwierzęta nie mogły znaleźć się w bliskiej odległości od lampy lub żarówki, co nie pozwoli im się poparzyć.

Użycie zwykłej żarówki może zaoszczędzić pieniądze, ale światło jest rozproszone we wszystkich kierunkach i nie spełnia dobrze pożądanej funkcji. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest światło punktowe, w którym promienie i ciepło kierowane są w jedno wyznaczone miejsce w terrarium. W dużych terrariach możliwe jest również zastosowanie żarówek halogenowych, które w przeciwieństwie do lamp punktowych dostarczają dużą ilość ciepła. Stosując lampy, które nie posiadają szkła ochronnego, dostarczamy zwierzęciu również niezbędne promieniowanie UV, które jest niezbędne do produkcji witaminy D3, zapobiegającej krzywicy. Przykładowo, szczególnie żółwie w żółwiarium potrzebują dużej ilości promieniowania UV. Zastosowane w terrarium świetlówki pełnią jedynie rolę źródła światła. W specjalnych sklepach można nabyć tak zwane lampy grzewcze do terrarium. Żarówki takie służą do tworzenia lokalnych punktów grzewczych, w których temperatura jest wyższa. Takie miejsce w terrarium pomaga zwierzętom zimnokrwistym podnieść temperaturę ciała, a tym samym rozpocząć przemianę materii w organizmie, a co za tym idzie trawienie.
Następnie są zwierzęta, które są bardziej aktywne w nocy i dlatego nie mają dużych wymagań świetlnych. Potrzebują jednak ciepła, którego nie musimy dostarczać za pomocą żarówki, ale za pomocą specjalnych kabli grzewczych, kamieni grzewczych lub mat grzewczych. Kable i maty grzewcze wytwarzają ciepło z dna terrarium, a na kamieniach grzewczych zwierzęta mogą koczować. Aby jednak nie przegrzać terrarium, warto zastosować termostat, który będzie kontrolował ustawioną temperaturę.

Wilgotność powietrza w terrarium
Aby utrzymać zwierzęta w terrarium w optymalnej kondycji, zarządzanie temperaturą nie jest jedynym warunkiem. Ważna jest również wilgotność. Niektóre zwierzęta w terrarium pochodzą z tropików, dlatego wymagają wilgoci. Podobnie, niektóre rośliny w terrarium wymagają rosy.
Do zapewnienia wilgotności można wykorzystać zraszacze i generatory mgły przeznaczone do terrariów. U zwierząt pustynnych woda szybko wyparowuje w wysokiej temperaturze, a para wodna w nieodpowiednio wentylowanym pomieszczeniu szybko zwiększy wilgotność. Dlatego niektórzy hodowcy umieszczają pojemniki z wodą w terrarium wieczorem, gdy lampy grzewcze i ogrzewanie dolne są wyłączone. Nigdy jednak nie wolno o tym zapominać.