Wiadomości
- 26 grudnia 2023
- wyświetleń: 1837
[FOTO] Grażyna Chorąży z tytułem "Zasłużony dla Miasta Bielska-Białej"
Podczas grudniowej sesji bielskiej Rady Miejskiej Grażyna Chorąży odebrała tytuł "Zasłużony dla Miasta Bielska-Białej". Dyplom i gratulacje od władz samorządowych przekazali zasłużonej przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Piegzik Izydorczyk oraz prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.
- Sama nic bym nie zrobiła. To co udało się zrobić, dokonało się dzięki setkom, jeżeli nie tysiącom ludzi, którzy mnie wspierali, pomagali dali się namówić do działania na rzecz ludzi potrzebujących. Ostatnim osiągnieciem jest budowa stacjonarnego Hospicjum im. św. Jan Pawła II na działce miejskiej. Do starego przedszkola dobudowaliśmy potężny gmach dla chorych. Udało się nam także dobrać niesamowicie oddaną kadrę i wiem, że hospicjum cieszy się bardzo dobrą opinią. W ciągu tych siedmiu lat, kiedy przyjmujemy pacjentów, było ich już ponad tysiąc. Więc myślę, że jest to duża pomoc dla chorych i ich rodzin - mówiła Grażyna Chorąży.
- Bardzo państwu dziękuję za wyróżnienie. Byłabym nie w porządku, gdybym przy tej okazji nie podziękowała mojej rodzinie i mężowi, którzy cały czas mnie wspierają - dodała zasłużona dla miasta.
Z wnioskiem o nadanie tytułu Zasłużony dla Miasta Bielska-Białej Grażynie Chorąży wystąpił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.
Grażyna Chorąży swoją zawodową drogę rozpoczęła w 1968 roku w Szkole Podstawowej w Wapienicy, gdzie trafiła bezpośrednio po studiach magisterskich w krakowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Pracę w tej placówce kontynuowała także po przyłączeniu Wapienicy do Bielska-Białej. W 1985 roku została powołana przez kuratora oświaty na stanowisko nauczyciela metodyka geografii. Przez pięć lat pełniła funkcję koordynatora pracy zespołu metodyków tego przedmiotu w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Bielsku-Białej.
Od 1991 roku była wizytatorem w Kuratorium Oświaty. W tym czasie stała się m.in. inicjatorką powołania pierwszej w Bielsku-Białej klasy integracyjnej, która powstała w Szkole Podstawowej nr 6. W wyniku jej osobistych starań kolejna taka klasa została uruchomiona również w Szkole Podstawowej nr 7.
Równocześnie Grażyna Chorąży organizowała liczne konferencje i szkolenia poświęcone nauczaniu integracyjnemu. W efekcie minister edukacji powołał ją na stanowisko koordynatora ds. nauczania integracyjnego na terenie południowo-wschodniej części Polski.
Po rozpadzie Jugosławii zaangażowana była w opiekę nad uchodźcami, którzy trafili do naszego kraju, współpracując przy tym z Biurem ds. Migracji i Uchodźstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W latach 1992-1996 aktywnie wspierała działalność Ośrodka Terapii Uzależnień Nadzieja, angażując się w zbieranie funduszy na jego funkcjonowanie.
Jest osobą niezwykle komunikatywną, empatyczną i potrafiącą skutecznie przekonywać innych do swoich wizji i pomysłów. Najważniejszą ideą, którą zaszczepiła wśród wielu mieszkańców Bielska-Białej było powołanie do życia w 2004 roku Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego. Sama stanęła na jego czele i dzięki ogromnej sile woli oraz osobistemu zaangażowaniu doprowadziła do realizacji głównego celu stowarzyszenia - wybudowania w naszym mieście stacjonarnego hospicjum.
Co ważne, do hospicyjnej idei potrafiła przekonać młodych ludzi, mając ogromny, osobisty udział w rozwoju na terenie naszego miasta akcji Pola Nadziei, która uwrażliwia najmłodszych na los osób dotkniętych nieuleczalnymi chorobami. Swoją postawą i działaniem Grażyna Chorąży udowodniła, że jest oddanym społecznikiem oraz osobą wyjątkowo wrażliwą na cudzy ból i cierpienie. Jest wzorem i inspiracją dla bielszczan podejmujących trud bezinteresownego działania na rzecz innych ludzi, zwłaszcza pokrzywdzonych przez los.
Za swoje osiągnięcia została odznaczona m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.