bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 8 lutego 2013
  • wyświetleń: 3933

W Kozach mają haka na raka

Uczennice z liceum ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Kozach biorą udział w ogólnopolskiej akcji profilaktycznej - "Mam haka na raka".

kozy liceum
Uczennice biorące udział w akcji "Mam haka na raka" · fot. LO Kozy


Piątka uczennic z drugich klas opracowała prezentację multimedialną, która ma zachęcać do badań profilaktycznych w kierunku nowotworu. Mają lekcje w swojej szkole, ale wychodzą także na zewnątrz do mieszkańców gminy.

- Łatwiej jest im trafić do rówieśników. Myślę, że może to być skuteczniejsze, niż lekcja z nauczycielem - mówi Beata Urbaniec, nauczycielka biologii i chemii, opiekunka grupki.

Pomysłem zainteresowała się piątka uczennic: Agnieszka Gunia, Katarzyna Gawęda, Anna Koziołek, Justyna Konior i Zuzanna Olearczyk. - Główne działania skupiają się w lutym. Zaczęłyśmy już w styczniu, szukałyśmy pomysłu, dowiadywałyśmy się o chorobie, szczególnie pod kątem profilaktyki - mówi Zuza.

Dziewczęta poświęcają na udział w akcji swój wolny czas. - Musimy przygotować różne materiały: ulotki, plakaty- mówi Justyna. Ania chce zdawać maturę z biologii. - Ale też chciałabym robić coś więcej, nie tylko chodzić do szkoły. Nakłonienie dwóch osób do zrobienia badań profilaktycznych byłoby dla mnie już wielkim sukcesem - mówi uczennica.

"Mam Haka na Raka", to ogólnopolski program dla młodzieży, który został opracowany z myślą o budowaniu świadomego zdrowotnie społeczeństwa obywatelskiego. Koncepcja oparta jest na idei Think Global, Act Local (myśl globalnie, działaj lokalnie). Zgodnie z tą zasadą, program aktywizuje młodych Polaków i zachęca ich do prowadzenia działań profilaktycznych wśród lokalnych społeczności.
To już 6. edycja akcji.

Co roku zmienia się temat działań - rodzaj nowotworu. W tym roku jest to nowotwór skóry - czerniak. Z zagadnieniem zmaga się ponad 550 zespołów młodzieży z całej Polski. W tym roku "Hakowiczów" wspierają ambasadorzy - artyści: Liber, Rafał Brzozowski i Natalia Szroeder.

ab / bielsko.info
źródło: Radio Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.