
Wiadomości
- 11 grudnia 2023
- wyświetleń: 668
Segmentacja klientów - jak działa targetowanie i jakie daje korzyści?
Materiał partnera:
Celem wypracowania sobie wysokiego współczynnika sprzedaży w sklepie internetowym, musisz podejmować działania zwiększające skuteczność w docieraniu do poszczególnych grup odbiorców docelowych. Właśnie w tym celu powinieneś zainteresować się czymś takim, jak segmentacja klientów. To ona może otworzyć przed Tobą bardzo duże wzrosty w zakresie konwersji i zysków. Ale co tak właściwie powinieneś o niej wiedzieć? Wszystkie kluczowe rzeczy na jej temat postaramy się przedstawić w dzisiejszym wpisie.

Podstawy segmentacji klientów
Segmentacja klientów jest jedną ze strategii, stanowiącą podstawę do planowania skutecznego biznesu. Nie tylko z punktu widzenia jego codziennego działania, ale i zasilających go kampanii marketingowych.
Co to jest segmentacja klientów i jakie są jej cele?
Segmentacja klientów to proces dzielenia rynku na mniejsze grupy o podobnych cechach, potrzebach lub zachowaniach. Celem tego działania jest zrozumienie i lepsze zaspokajanie różnorodnych potrzeb klientów, co pozwala firmom na bardziej skuteczne kierowanie swoich działań marketingowych i sprzedażowych. Segmentacja pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii i ofert dla poszczególnych grup, co zwiększa skuteczność komunikacji, poprawia doświadczenia zakupowe klientów i optymalizuje efektywność działań biznesowych. Ponadto, dzięki segmentacji, firmy mogą lepiej identyfikować nowe rynki i możliwości rozwoju.
Różne metody segmentacji: demograficzna, behawioralna, psychograficzna
Wyróżnia się kilka metod segmentacji, różniących się parametrem, który jest analizowany. Segmentacja demograficzna bierze pod uwagę wiek klienta docelowego, behawioralna patrzy na jego zachowanie. Psychograficzna z koeli zwraca uwagę na system wartości, przekonań moralnych, a nawet religijnych czy społecznych.
Zastosowanie danych do skutecznej segmentacji
Pozyskane w procesie analitycznym dane można wykorzystać do skutecznej segmentacji. Warto przy tym unikać zbyt drobiazgowego podejścia, zamiast tego skupiając się na targetowaniu, które może przynieść wymierne efekty i pod które będziesz mógł zbudować ofertę oraz strategię marketingowo-rozwojową.
Proces i narzędzia do segmentacji klientów
Proces segmentacji klientów warto zorganizować w sposób dokładny oraz jak najbardziej przemyślany. Tak, aby wycisnąć z niego maksimum, a później nie marnować budżetu na nietrafioną reklamę. Warto przy tym sięgać po narzędzia ukierunkowane właśnie na segmentację.
Analiza danych klientów i identyfikacja segmentów
Najważniejsze w procesie segmentacji jest pozyskanie, a później przeanalizowanie danych klientów. To na ich podstawie powinieneś wyszczególnić segmenty oraz skupić się na ich dalszym wykorzystaniu.
Narzędzia analityczne i technologiczne wspierające segmentację
Najpotężniejszym narzędziem analitycznym wspierającym segmentację jest system Google Analytics, dokładnie badający zachowania klientów przebywających w Twoim sklepie. Sporo danych dostarcza również system przyjmujący płatności internetowe, badający preferowane formy płatności. Narzędzi tego typu jest jednak wiele więcej, a każde z nich dostarcza cennych danych do dalszego wykorzystania.
Korzyści wynikające z segmentacji klientów
Segmentacja klientów jest w stanie przynieść Ci wymierne korzyści, które przyczynią się tak do skuteczniejszego rozwoju Twojej platformy sprzedażowej, jak i wzrostu zadowolenia klientów z oferowanych przez nią usług oraz sprzedawanych towarów. Korzyści płynących z jej zastosowania jest naprawdę sporo.
Zwiększenie konwersji i lojalności klientów
Segmentacja prowadzi do wzrostu sprzedaży w sklepie internetowym. Buduje też długofalową relację na linii klient-sprzedawca, prowadząc do wzrostu współczynnika powracających klientów.
Efektywniejsze wykorzystanie budżetu marketingowego
Segmentacja pozwala na optymalne wykorzystanie budżetu na kierunkowy marketing, stargetowany pod konkretnych klientów. Pozwala tym samym na zwiększenie skuteczności reklam - bez wzrostu ich ceny.
Lepsze zrozumienie potrzeb i preferencji klientów
Sam proces pozwala też na poznanie potrzeb, oczekiwań i wymagań klientów. To z kolei umożliwia udoskonalanie oferty z myślą o aktualnym zapotrzebowaniu i świadomością co do popytu. Pozwala też na wdrażanie oczekiwanych rozwiązań, na przykład na polu płatności. Jeśli na przykład klienci oczekują dostępności wielu metod płatności, możesz zdecydować się na współpracę z operatorem płatności, takim jak Autopay i dzięki temu zaoferować klientom to, czego potrzebują.