
Wiadomości
- 8 grudnia 2023
- wyświetleń: 3814
Jak dbać o zęby z koronami? Praktyczne porady dla pacjentów
Materiał partnera:
Korony zębowe pozwalają na uzupełnienie ubytków i wzmocnienie naturalnych zębów pacjenta. Są one również zakładane w ramach ostatecznego etapu leczenia z wykorzystaniem implantów. Jeśli masz korony zębowe protetyczne, dowiedz się, jak o nie dbać, by służyły Ci możliwie jak najdłużej!

Czym są korony zębowe?
Mianem koron zębowych czy koron protetycznych określa się uzupełnienia stosowane w przypadku występowania u pacjentów nieodwracalnych, a przy tym najczęściej także rozległych uszkodzeń tkanek twardych zęba. Może do tego dojść w wyniku rozwoju próchnicy czy utraty naturalnej korony zęba wskutek urazu mechanicznego. Taka korona może zastąpić naturalną, widoczną część zęba.
Pielęgnacja koron zębowych - tradycyjne zasady higieny jamy ustnej
Choć korony zębowe są sztuczne, nie jest to naturalna kość pacjenta, ale jej imitacja wykonana z wybranego materiału, np. z porcelany. Z tego względu nie zmieniają koloru i nie przebarwiają się, ale i tak trzeba o nie dbać. Na powierzchni koron protetycznych - dokładnie tak samo jak na naturalnych zębach - będzie osadzała się płytka bakteryjna, którą kategorycznie należy regularnie usuwać.
Jeśli tego nie zrobisz, płytka bakteryjna będzie narastać na koronach i w następstwie braku prawidłowej higieny jamy ustnej może dojść do próchnicy okolicznych zębów, powstania stanu zapalnego czy rozwoju chorób przyzębia, na czele z paradontozą.
Dlatego podstawową zasadą dbania o korony zębowe jest ich czyszczenie, co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a najlepiej po każdym posiłku. Dzięki temu można regularnie usuwać bakterie, które mogą powodować powstanie ubytków próchnicowych w uzębieniu. Mycie zębów powinno odbywać się z wykorzystaniem kolistych i wymiatających ruchów. Najlepiej aby trwało każdorazowo ok. 2-3 minuty.
Oprócz szczotkowania pastą z fluorem i przy użyciu szczoteczki o średniej twardości włosia, należy także nitkować zęby. Nitkowanie pozwala na usunięcie z trudno dostępnych dla szczoteczki przestrzeni pomiędzy zębami pozostałości pokarmów. Zapobiega to stanom zapalnym dziąseł. Podobnie jest z płukaniem jamy ustnej z wykorzystaniem odpowiednich płynów. Dzięki nim można zadbać we wszechstronny sposób o swoje zęby, w tym korony protetyczne.
Zabiegi higienizacyjne
Oprócz dbania w warunkach domowych o higienę jamy ustnej, dla zachowania trwałości i estetyki koron zębowych oraz naturalnych zębów, powinniśmy zgłaszać się do higienistki na zabiegi m.in. profesjonalne czyszczenie zębów z kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej. Zabiegi higienizacyjne obejmują przede wszystkim scaling ultradźwiękowy czy piaskowanie zębów. Należy je przeprowadzać mniej więcej co 6 miesięcy lub częściej, jeśli występuje tendencja do szybkiego gromadzenia kamienia nazębnego.
Kontrolne wizyty w gabinecie stomatologicznym
To, czego nie powinniśmy zaniedbywać, niezależnie od tego, czy mamy założone korony zębowe, czy też nie, to regularne wizyty u dentysty. Bardzo ważne są takie kontrolne, ponieważ w ich trakcie stomatolog ma szansę zobaczyć, czy nie dzieje się w jamie ustnej pacjenta coś niepokojącego. Jeśli tak jest, szybko podejmie właściwą interwencję. Zwykle zaleca się wizyty kontrolne u stomatologa z częstotliwością raz na 6 miesięcy, choć dentysta może zasugerować częstsze odwiedziny.
Jako że jednym z powodów zakładania koron zębowych pacjentom są rozległe ubytki próchnicowe czy osłabienie zębów przez wielokrotne leczenie, pacjenci uczulani są co do konieczności zachowania zasad higieny jamy ustnej. Jeśli nie będą ich przestrzegać czy też niewystarczająco będą czyścić zęby, może to znów doprowadzić do sytuacji, w której ząb lub zęby zostaną zniszczone, a stomatologowi nie pozostanie nic innego, jak zalecić założenie kolejnych koron. Leczenie ubytków i chorób przyzębia nie jest zwykle przyjemne, a zakładanie koron - kosztuje. Można ustrzec się bólu, dyskomfortu i ponoszenia dodatkowych wydatków, jeśli zadba się właściwie o założone korony i naturalne uzębienie.