Wiadomości
- 7 grudnia 2023
- wyświetleń: 740
Czym właściwie jest PMMA i jakie jest jego zastosowanie?
Materiał partnera:
Tworzywa sztuczne to dość młody wynalazek, bez którego jednak trudno wyobrazić sobie dzisiejsze funkcjonowanie wielu branż. Szkło akrylowe, wynalezione na samym początku XX wieku przez dwóch brytyjskich chemików zrewolucjonizowało świat. Tworzywo to ma wiele nazw: PMMA, polimetakrylan metylu, a także pleksiglas.
Właściwości materiału, takie jak sztywność i jednocześnie wysoka termoplastyczność sprawiły, że materiał stał się jednym z najbardziej popularnych w obróbce. Nie należy tutaj pominąć również kwestii odporności, jaką wykazuje szkło akrylowe na działanie czynników zewnętrznych; pleksi jest odporne na promieniowanie ultrafioletowe, deszcz, śnieg czy zmienne temperatury. Nie żółknie, co przekłada się na jego estetykę. Przeźroczyste tworzywo sztuczne, odporne i łatwe w obróbce, stanowi idealny materiał do stosowania w reklamie - przedmioty i wyroby ozdobne z pleksiglasu są już na porządku dziennym.
Pleksiglas w branży reklamowej - rola tworzywa w tradycyjnym marketingu
Internet zdominował świat, jednak możliwość reklamowania się online nie sprawiła, że tradycyjna, stacjonarna promocja firmy zniknęła. Współczesna technologia i różnorodność tworzyw sztucznych wykorzystywanych w branży marketingowej spowodowała powstanie nowych gadżetów reklamowych, do których możemy zaliczyć stojaki reklamowe, zabudowy czy standy promocyjne. Plexiglas znakomicie nadaje się do zastosowania we wszelkich formach zewnętrznej reklamy podświetlanej: szyldy reklamowe, podświetlane litery z plexi czy tablice z tego materiału można zauważyć niemalże na każdym kroku. Jednak najpopularniejszym rodzajem pleksi w branży reklamowej są szafy reklamowe oraz ekspozytory z pleksi. Branża reklamowa pokochała pleksiglas, znajdując dla niego wysoce uniwersalne zastosowanie, wykorzystując przy tym wszystkie zalety, jakie posiada ten wdzięczny materiał. Szerokie właściwości pleksiglasu powodują, że doskonale sprawdzają się w roli reklamy świetlnej, najczęściej w towarzystwie świateł LED. Ze względu na łatwość spajania pleksiglasu, możliwości jego wykorzystania jest naprawdę wiele.
Jaką płytę pleksi wybrać?
Płyty pleksi wytwarzane są za pomocą dwóch metod - wylewnej i ekstrudowanej. Obie metody charakteryzują się znacznie większą skutecznością, a dzięki zastosowaniu odpowiednich technik produkcyjnych gwarantują niezawodną jakość oraz wytrzymałość materiału. Metoda wylewna jest bardzo czasochłonna i jednostkowa, przez co sama cena tego rodzaju płyt jest nieco większa od tych wykonywanych metodą ekstrudowaną. Tworzywo powstaje na skutek polimeryzacji ciekłego metakrylanu metalu; jak sama nazwa sugeruje, otrzymana przez podgrzewanie substancja wylewana jest do specjalnych form i pozostawiona do ostygnięcia. Otrzymany w ten sposób produkt cechuje się mniejszym naprężeniem i znacznie lepszą jakością. W przypadku pleksi produkowanych metodą ekstrudowaną, proces produkcji jest zautomatyzowany; profesjonalna maszyna wytwarza płyty o znakomitej tolerancji grubości, a w przypadku większych zleceń można liczyć na wysoki poziom powtarzalności. Tworzywo sztuczne produkowane metodą ekstrudowaną charakteryzuje się tolerancją na temperaturę około 70°C. Niestety, nie da się jednoznacznie stwierdzić, która metoda sprawdzi się najlepiej. Obie płyty posiadają swoje zalety. Znakomicie sprawdzają się zarówno do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz, świetnie znosząc warunki atmosferyczne i będąc odpornymi na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, nie sprawiają one problemów w czyszczeniu. To, jaka płyta pleksi będzie najlepsza, najlepiej zweryfikować u specjalisty. Jednym z dystrybutorów tego rodzaju materiałów jest Mediplex, ekspert z wieloletnim doświadczeniem w zakresie tworzyw sztucznych. Na swojej stronie internetowej, https://mediplex.pl/, prezentuje szereg tworzyw reklamowych, w tym również płyt pleksi, oferując możliwość przycięcia zakupionej płyty na dowolny format. Tworzywa sztuczne to wynalazek, który pokochali przedsiębiorcy - możliwości ich zastosowania jest naprawdę wiele, a jedynym ograniczeniem zdaje się wyłącznie ludzka wyobraźnia.