
Wiadomości
- 7 grudnia 2023
- wyświetleń: 988
Porównanie metod korekcji wzroku: laser vs. soczewki vs. okulary
Materiał partnera:
Pierwsze okulary korekcyjne pojawiły się w Europie już w XIV wieku. Przełomem stały się zabiegi laserowej korekcji wzroku, które są stosowane w okulistyce od końca lat 80. XX wieku. Wiele osób z wadami refrakcji nie wie, co jest lepszym wyjściem - laserowa korekcja wzroku czy tradycyjna korekcja okularowa. W tym artykule porównamy obie te metody. Sprawdź, jak najlepiej zniwelować wadę widzenia!

Laserowa korekcja wzroku różnymi metodami - nowa jakość życia
Jak podkreślają lekarze okuliści, laserowa korekcja wzroku jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów, jakie są wykonywane na całym świecie. Pierwszy udany zabieg z wykorzystaniem lasera excimerowego miał miejsce w 1987 roku. Warto dodać, iż szybki rozwój technologii stosowanych w okulistyce sprawił, że powikłań pozabiegowych doświadcza mniej niż 1% operowanych Pacjentów.
Dziś mamy do wyboru wiele metod laserowej korekcji wzroku, są to m.in.:
- Clearvu®,
- Lentivu®,
- FemtoLasik,
- LASEK,
Co łączy wszystkie te metody? Krótki czas trwania zabiegu (około 20 minut), szybki powrót do normalnej rutyny życia (nie ma długiej rekonwalescencji) i wysoka skuteczność. W większości przypadków wzrok stabilizuje w ciągu kilku kolejnych tygodni. Oczywiście, by zyskać nową jakość życia i cieszyć się dobrym wzrokiem po przebytej korekcji laserowej, niezwykle ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Należy zaznaczyć, że efekty korekcji wzroku metodą laserową mają charakter stały i tylko w nielicznych przypadkach zabieg trzeba powtórzyć.
Jaki jest zakres korygowanych wad wzroku?
Wiedz, że zakres korygowanych wad refrakcji jest bardzo szeroki. Laserowa korekcja wzroku jest przeprowadzana w przypadku:
- nadwzroczności do + 6 dioptrii,
- krótkowzroczności maksymalnie do -12 dioptrii,
- astygmatyzmu do 6 dioptrii,
- starczowzroczności (prezbiopii).
Warto dodać, że o wyborze danej metody decyduje lekarz - po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z Pacjentem i kompleksowej diagnostyce.
Tak więc, czy laserowa korekcja wzroku ma jakieś wady? Pewnym utrudnieniem dla części Pacjentów może być cena zabiegu. W zależności od danej metody laserowa korekcja wzroku może kosztować od około 7000 złotych do 12 000 złotych (dwoje oczu). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Pacjentów, wiele klinik okulistycznych oferuje systemy ratalne, co zwiększa dostępność zabiegów, umożliwiając korekcję wzroku osobom z mniej zasobnym portfelem.
Niedogodnością mogą być też przejściowe skutki uboczne takie jak np.:
- suchość oczu,
- przejściowe wahania ostrości wzroku,
- efekt halo,
- łzawienie i pieczenie oczu,
- uczucie cała obcego w oku.
Laserowej korekcji wzroku nie mogą poddać się też osoby z cukrzycą, chorobami tarczycy, chorobami nowotworowymi, infekcjami wirusowymi. Przeciwwskazaniem do zabiegu są też:
- niestabilna wada wzroku,
- jaskra,
- stożek rogówki,
- choroby degeneracyjne siatkówki,
- ciąża i karmienie piersią,
- głębokie niedowidzenie.
Tradycyjna korekcja okularowa - zalety i wady
Okulary korekcyjne zapewniają wyraźne widzenie bez obciążania domowego budżetu. Są bardziej ekonomicznym wyborem, choć niepozbawionym wad. Warto mieć świadomość, iż trudno uprawiać sporty ekstremalne, nosząc standardowe okulary (niekiedy jest to wręcz niebezpieczne i należy zakupić dodatkowe sportowe okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe). Dla wielu osób okulary są też elementem wizerunku.
Korekcja okularowa zapobiega pogorszeniu się wzroku, choć nie każdy lubi nosić okulary. Większą swobodę na co dzień daje zabieg laserowej korekcji, który pozwala uwolnić się od szkieł. Przy niesprzyjającej pogodzie te mogą parować i moknąć, co bywa uciążliwe. Jeśli będziemy nieostrożni, możemy też np. zgubić lub przydeptać okulary, co oznacza konieczność ich naprawy i wiąże się z dodatkowymi kosztami.