Wiadomości

  • 28 listopada 2023
  • wyświetleń: 919

Skąd się bierze ból zębów w reakcji na zimno?

Materiał powstał we współpracy z Haleon:

Ostry, przeszywający ból zębów w reakcji na zimno jest typowym objawem nadwrażliwości zębiny. Pojawia się wtedy, gdy doszło do uszkodzenia szkliwa, przez co nie spełnia ono swoich funkcji ochronnych. Przyczyn nadwrażliwości zębów jest kilka. Wyjaśniamy, dlaczego zęby reagują bólem na zimno.

skąd się bierze bol zębów w reakcji na zimno
fot. 123rf.com


Dlaczego odczuwamy ból zębów podczas jedzenia lodów?



Ból zębów w reakcji na zimno to charakterystyczny objaw nadwrażliwości zębów. Jest to powszechny problem stomatologiczny, występujący głównie u dorosłych osób po 30. roku życia. Nadwrażliwość powstaje na skutek uszkodzenia powierzchni szkliwa. Czynniki predysponujące do wystąpienia nadwrażliwości zębów to m.in. choroby przyzębia oraz obecność zmian twardych tkanek zębów pochodzenia niepróchniczego. Do uszkodzenia szkliwa może dojść również w konsekwencji bruksizmu i patologicznego ścierania powierzchni zębów. Nadwrażliwość można zniwelować, stosując domowe sposoby, o których przeczytasz na stronie https://www.sensodyne.pl/. Warto też udać się do stomatologa, który wykona specjalistyczne zabiegi.

Nadwrażliwość zębów wynika z odsłonięcia delikatnej zębiny w obrębie szyjek zębowych po stronie policzkowej lub wargowej. Schorzenie to może obejmować wszystkie zęby, ale najczęściej dotyczy kłów i zębów przedtrzonowych. Pod wpływem ścierania powierzchni zębów, demineralizacji szkliwa lub chorób przyzębia, dochodzi do odsłonięcia zębiny, a następnie do otwarcia ujść kanalików zębinowych. Przyczyną nadwrażliwości zębów może być również kwasowa erozja szkliwa, spowodowana licznymi kwasami występującymi w naszej diecie. Szczególnie niekorzystne są słodkie napoje gazowane, które zawierają jeden z najsilniejszych kwasów stosowanych w żywności - kwas ortofosforowy.

Czynniki wyzwalające nadwrażliwość zębów



Pod wpływem ścierania szkliwo pęka i pojawiają się ubytki, przez które łatwo wnika powietrze i składniki drażniące, znajdujące się w pożywieniu. Z kolei kwasy znajdujące się w jedzeniu i piciu rozmiękczają szkliwo, przez co staje się ono wrażliwsze na uszkodzenia mechaniczne, nawet na szczotkowanie. Ból zębów w wyniku nadwrażliwości pojawia się na skutek działania różnych czynników. Obok bodźców termicznych (zimne lub ciepłe napoje i potrawy, chłodne powietrze) objawy mogą pojawić się również pod wpływem niektórych substancji (słodkich, kwaśnych, słonych) lub działania mechanicznego (dotyk, szczotkowanie). Czynniki te docierają przez otwarte kanaliki zębinowe do zakończeń nerwowych w zębach.

Jak dbać o zęby, by zmniejszyć nadwrażliwość?



Zęby należy myć po każdym posiłku, dotyczy to również zębów nadwrażliwych, nawet gdy objawy pojawiają się pod wpływem nacisku szczoteczki. Warto jednak trzymać się kilku zasad, które pomogą w zmniejszeniu nieprzyjemnych dolegliwości:

  1. Zadbaj o swoją dietę, eliminując z niej produkty, które mają niekorzystny wpływ na stan szkliwa, zwłaszcza słodycze i napoje typu cola. Warto też ograniczyć ilość spożywanej kawy i czerwonego wina. Do produktów, które mogą zniwelować objawy nadwrażliwości, należy natomiast nabiał, który neutralizuje szkodliwe działanie kwasów. Do kawy warto więc dodawać mleko, a do wina podawać ser.
  2. Do mycia zębów używaj pasty wzmacniającej szkliwo i zmniejszającej objawy nadwrażliwości. Taka pasta ma niski współczynnik ścieralności oraz zawiera optymalną ilość fluoru. Poza tym w jej składzie znajdują się takie substancje, jak azotan potasu, który zmniejsza przewodnictwo nerwowe w obrębie zęba i działa przeciwbólowo.
  3. Zęby myj po 30-60 minutach od spożycia posiłku, zwłaszcza gdy jadłeś lub piłeś coś kwaśnego. Podczas szczotkowania stosuj ruchy pionowe, wymiatające, które są lepsze dla Twojego szkliwa niż poziome szorowanie zębów.
  4. Jeśli bolą Cię zęby w reakcji na zimno, powinieneś skonsultować się ze stomatologiem. Specjalista, po wnikliwym przeglądzie jamy ustnej, ustali przyczynę nadwrażliwości i zaproponuje właściwe leczenie. Oprócz zaleceń, dotyczących pielęgnacji zębów w domu, dentysta może zaproponować Ci profesjonalne zabiegi, które uszczelnią powierzchnię szkliwa, np. fluoryzację.


Źródło:

Zielińska-Zborowska J., Buczkowska-Puślecka P., Wędrychowicz-Welman A., Mrall-Wechta, M. (2014). Etiologia i diagnostyka nadwrażliwości zębiny - przegląd piśmiennictwa. In Dental Forum (Vol. 1), s. 83-86.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.