Reklama

Wiadomości

  • 20 listopada 2023
  • 26 listopada 2023
  • wyświetleń: 8483

[FOTO] Przed nami inwestycja kolejowa za blisko 3,8 mld złotych. Przedstawiono szczegóły

Zadanie "Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Żywiec - granica państwa" znajduje się w trzeciej fazie inwestycji, czyli tworzenia dokumentacji. W czwartek 16 listopada w bielskim Ratuszu przedstawiono szczegóły studium wykonalności dla tej inwestycji.

Omówienie wariantu inwestycyjnego "Prace na linii kolejowej nr 139". · fot. Fabian Żakowiecki / bielsko.info


Podczas spotkania w Ratuszu przedstawiono cele strategiczne projektu. Są to:

  • Dostosowanie do parametrów Sieci TEN-T. Projekt ma na celu zmodernizowanie linii kolejowej, aby sprostać wymaganiom i standardom Transeuropejskiej Sieci Transportowej, co przyczyni się do poprawy efektywności transportu kolejowego w skali europejskiej.


  • Usprawnienie wjazdu na linię kolejową za pomocą łącznic kolejowych. Ma to na celu zoptymalizowanie wjazdu na linię kolejową, zwiększając płynność ruchu i redukując opóźnienia.


  • Likwidacja "wąskiego gardła" w tunelu w Bielsku-Białej. Dotyczy to zbudowania nowego tunelu, który przebiega obok Teatru Polskiego i wybudowania nowego, który pomieści 2 tory. Wiąże się to natomiast z wycinką drzew w jego pobliżu z przyczyn bezpieczeństwa.


  • Dostosowanie lokalizacji przystanków do współczesnych potrzeb. Projekt przewiduje budowę pięciu nowych przystanków, zwiększając dostępność kolei i ułatwiając podróże mieszkańcom i turystom. Nazwy robocze to Czechowice-Dziedzice Elektrociepłownia, Bielsko-Biała Centrum/Bielsko-Biała Teatr, Bielsko-Biała Gemini Park, Żywiec Browar, Milówka Dolna. Ma to zwiększyć atrakcyjność korzystania z kolei oraz ograniczenia ruchu drogowego.


  • Dostosowanie projektu do wytycznych ochrony środowiska. Ważnym aspektem projektu jest troska o środowisko, obejmująca m.in. wykonanie ekranów akustycznych i antywibracyjnych w celu ograniczenia hałasu oraz zapobieganie szkodliwym drganiom dla zabytków (hotel President, Teatr Polski, Zamek Sułkowskich). Wymieniona tam zostanie warstwa podtorowa, dzięki czemu zmniejszą się wibracje i hałas.


Przewidziane jest także zwiększenie prędkości maksymalnej dla pociągów pasażerskich do 160 km/h oraz dla pociągów towarowych do 120 km/h. Wybrany wariant charakteryzuje się istotnym skróceniem czasu podróży: o 34,5 minut dla ruchu dalekobieżnego, o 9,5 minut dla ruchu regionalnego, a towarowego o 36 minut.

Ponadto budowa Centrum Przesiadkowego w obszarze stacji Bielsko-Biała Główna ma integrować kolej z innymi środkami komunikacji.

Całkowity koszt inwestycji ma wynieść około 3,8 mld złotych.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.