Reklama

Wiadomości

  • 15 listopada 2023
  • 19 listopada 2023
  • wyświetleń: 900

Nie widzą piłki, ale zdobywają gole! Szukają zawodników

W kwietniu 2022 roku w Bielsku-Białej powstała nietypowa drużyna sportowa. Założona przez Sebastiana Michałowskiego oraz Daniela Kawkę nazwana został "Niewidzialni Bielsko- Biała". Nazwa ta nie jest przypadkowa.

blind football
fot. FB/Start Niewidzialni Bielsko- Biała BF


Jej zawodnikami są osoby niewidome i słabowidzące, a dyscyplina, którą uprawiają to blind football.

- Drużyna blind footballowa składa się z czterech osób niewidomych i niedowidzących, które mają zaklejone oczy specjalnymi plastrami oraz założone specjalne gogle do blind footballu. Jedyną osobą widzącą w drużynie jest bramkarz. Gracze lokalizują swoje położenie na boisku poprzez wypowiadanie słowa "woj" co znaczy po hiszpańsku „idę, nadchodzę”. Boisko jest otoczone bandami, które uniemożliwiają opuszczenie pola gry przez zawodników i piłkę. Bramkarz nawiguje zawodnikami obrony do połowy boiska, trener nawiguje graczami pomocy, nawigator za bramką przeciwnika nawiguje natarciem. Ponadto piłka do gry w Blind Football jest wyposażona w specjalne grzechotki-dzwonki, które służą do lokalizacji piłki - wyjaśnia zasady gry Sebastian Michałowski.

Bielscy Niewidzialni, mimo krótkiej historii, mają już na koncie pierwsze sukcesy. W roku 2022 brali udział w rozgrywkach Pucharu Polski w Krakowie gdzie zajęli III miejsce a w roku 2023 we Wrocławiu uplasowali się na V miejscu. Niedawno rozpoczęły się rozmowy na temat powołania ligi blind footballu, która ma wystartować w 2024 roku.

Sukcesy bielskich zawodników to efekt żmudnej i ciężkiej, ale satysfakcjonującej pracy.

- Dyscyplina, którą uprawiamy, jest bardzo trudna już dla osób widzących, a co dopiero dla niewidomych. Muszą pojąć podstawy, a co za tym idzie konieczna jest dobra orientacja
przestrzenna oraz koordynacja ruchowa. Jest to sport bardzo wymagający i czasochłonny
- przyznaje nasz rozmówca.

Michałowski podkreśla jednak, że warto spróbować. Jest ku temu doskonała okazja! Trwa bowiem rekrutacja do Niewidzialnych Bielsko-Biała - potrzebni są zawodnicy i wolontariusze. Zgłaszać można się pod numerem telefonu koordynatora drużyny 514-605-163 lub pisać na adres start.niewidzialni.bf@gmail.com .

- Obecnie poszukujemy zawodników oraz wolontariuszy z okolic Bielska- Białej, Małopolski oraz Śląska. Do obowiązków wolontariusza należy pomoc w dotarciu na treningi do Bielska-Białej na halę sportową BTS Rekord przy ul. Startowej 13, pomoc w przygotowaniu do treningu oraz pomoc na boisku podczas treningu - wyjaśnia Sebastian. - Poszukujemy też nawigatora, który jest nam potrzebny do nawigowania podczas treningów oraz meczy. Chcielibyśmy nawiązać z takimi osobami stałą współpracę w ramach wolontariatu - dodaje.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.