Wiadomości

  • 13 listopada 2023
  • wyświetleń: 252

Jak zadbać o zdrowe włosy? Rola biotyny w utrzymaniu pięknych włosów

Materiał partnera:

Wypadające i osłabione włosy? A może matowe kosmyki i rozdwojone końcówki? Wszyscy chcielibyśmy cieszyć się pięknymi włosami, jednak różne czynniki mogą sprawić, że nie prezentują się one tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Warto zatem pamiętać o tym, że na wygląd i kondycję włosów wpływ ma nie tylko ich codzienna pielęgnacja, ale także nasza codzienna dieta. Dużą rolę w tym zakresie odgrywa między innymi biotyna.

zdrowe włosy


Biotyna - czym jest i dlaczego jest ważna dla kondycji włosów?Biotyna to heterocykliczny organiczny związek chemiczny, należący do witamin z grupy B (to właśnie dlatego powszechnie używa się również nazwy witamina B7). Na związek między poziomem biotyny w organizmie a kondycją włosów wskazuje również dawna nazwa tej substancji, czyli witamina H. Pochodzi ona od niemieckich słów haare i haut, które oznaczają odpowiednio „włosy” i „skórę”.

Nie będziemy w tym miejscu dokładnie rozpisywać się o wszystkich funkcjach biotyny. Tym, co nas interesuje najbardziej, jest fakt, że w składzie biotyny znajduje się atom siarki - niezbędny do prawidłowej syntezy keratyny. Sama keratyna jest z kolei podstawowym budulcem skóry, paznokci oraz właśnie włosów.

Do tej pory nie zaobserwowano, by biotyna miała skutki uboczne. Różne dolegliwości mogą natomiast towarzyszyć niedoborom „witaminy H” - należy tu wspomnieć choćby o zmianach zapalnych skóry oraz zaburzeniach metabolizmu tłuszczów, co może powodować zwiększenie poziomu cholesterolu w surowicy krwi.

Wypadanie włosów - możliwe przyczynyWypadanie włosów po myciu jest zazwyczaj zjawiskiem normalnym - według trychologów dziennie tracimy około stu włosów. Niepokojące może być jednak nadmierne wypadanie włosów. Może to bowiem świadczyć o niedoborze biotyny i zaburzeniach syntezy keratyny. Jeśli lekarz potwierdzi niski poziom biotyny w organizmie i wykluczy inne objawy wypadania włosów, rozwiązaniem może być biotyna lek - biotynox.

Jednocześnie pamiętajmy o tym, że u podstaw problemu mogą leżeć inne choroby i dolegliwości. Nie można też wykluczyć tego, że wypadanie włosów jest efektem nieprawidłowo przeprowadzanej pielęgnacji: zbyt „agresywnego” mycia, płukania włosów gorącą wodą czy stosowania złego, uczulającego szamponu. Włosy nierzadko osłabia też stylizacja na ciepło, czyli m.in. częste suszenie i prostowanie.

Jeżeli obserwujesz u siebie zwiększone wypadanie włosów, przede wszystkim skonsultuj problem z trychologiem.