Reklama

Wiadomości

 • 10 listopada 2023
 • wyświetleń: 881

[FOTO] To jeden z najważniejszych konkursów artystycznych w Polsce. Wiemy, kto otrzymał Grand Prix

46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023 rozstrzygnięte!
 W czwartek 9 listopada 2023 roku poznaliśmy osoby nagrodzone i wyróżnione w tegorocznej edycji Bielskiej Jesieni. Decyzją jury wręczono trzy równorzędne Grand Prix - dla Edyty Hul, Karoliny Jarzębak i Adama Kozickiego.

To jeden z najważniejszych konkursów artystycznych w Polsce. Wiemy, kto otrzymał Gran Prix
To jeden z najważniejszych konkursów artystycznych w Polsce. Wiemy, kto otrzymał Gran Prix · fot. Galeria Bielska BWA


46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023, organizowane przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej, jest jednym z najważniejszych konkursów artystycznych w Polsce. To wydarzenie, które od przeszło sześćdziesięciu lat promuje sztukę współczesną, a także stwarza szansę na zaistnienie nowych osobowości artystycznych.

Po raz pierwszy w historii bielskiego konkursu jury zdecydowało o przyznaniu Grand Prix Bielskiej Jesieni ex aequo trojgu artystom, rezygnując jednocześnie z przyznania II i III nagrody. Wyniki poznaliśmy w czwartek, 9 listopada, tuż po godzinie 18.00, podczas uroczystego otwarcia wystawy finałowej.

Loading...


Grand Prix 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023 ex aequo otrzymują:

 • Edyta Hul za zestaw prac: Giant; Silver Night; Species Mitology - „za obrazy zawieszone pomiędzy hipnotyzującą abstrakcją a pulsującym przedstawieniem flory”;
 • 
Karolina Jarzębak za zestaw prac: Cursed Object; To uczócie (aka I Know That Feel Bro); Dead Inside - „za pełną ironii metaforę współczesności, w której by ktoś mógł wygrać, większość musi przegrać”;
 • 
Adam Kozicki za zestaw prac: Budzę się w miejscu, w którym żaden człowiek nie zdoła żyć; Nawet gdy spaliśmy, przychodzili do naszego pokoju; to już (Frans Masereel - Mon livre d’heures) - „za odważne obrazowanie mechanizmów przemocy i ukazywanie ciał uznanych za niewarte (prze)życia”.


Każda i każdy z laureatów otrzymują: nagrodę finansową w wysokości 30 000 zł, Statuetkę Bielskiej Jesieni 2023 autorstwa Przemysława Jeżmirskiego, Nagrodę Dyrektora Galerii Bielskiej BWA - organizację wystawy indywidualnej. Fundatorami Grand Prix są: Prezydent Miasta Bielska-Białej, Marszałek Województwa Śląskiego, Galeria Bielska BWA.

Statuetki Bielskiej Jesieni
Statuetki Bielskiej Jesieni · fot. Galeria Bielska BWA


Zdobywczynie i zdobywca Grand Prix to młode, trzydziestokilkuletnie osoby, absolwentki i absolwent uczelni artystycznych w różnych miastach Polski. Edyta Hul ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2012), obecnie mieszka w Warszawie. Karolina Jarzębak studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie (2017), gdzie mieszka obecnie. Adam Kozicki jest absolwentem Wydziału Grafiki ASP w Warszawie (2021) i tam mieszka.

Nagrodzone prace są bardzo zróżnicowane: od abstrakcji inspirowanej światem roślin autorstwa Edyty Hul, przez zaangażowaną sztukę Adama Kozickiego, skupiającego się na sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, po ironiczne prace Karoliny Jarzębak, nawiązujące do internetowej ikonosfery, wykonane techniką intarsji.

Nadesłane zgłoszenia, w rekordowej liczbie 1006, oceniało jury w składzie: Zdzisław Nitka, Aneta Rostkowska, Agata Smalcerz, Małgorzata Szymankiewicz i Aleksy Wójtowicz (przewodniczący jury).
Werdykt komentuje Aleksy Wójtowicz, przewodniczący jury: Do tej pory, konkursom artystycznym - między innymi takim, jak Bielska Jesień - stale towarzyszyła formułka „poziom konkursu był bardzo wyrównany”.

Prace nagrodzone i wyróżnione podczas 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023 · fot. Galeria Bielska BWA


- Jednak niezależnie od tych deklaracji, nadal przyznawano pierwszą, drugą i trzecią nagrodę oraz wyróżnienia honorowe, których ważność liczona w pieniądzach i prestiżu znacznie się różniła. W tej edycji w gronie jurorskim demokratycznie postanowiliśmy, że najwyższy czas na pewną reformę konkursu - informuje Galeria Bielska BWA.

- Przyznaliśmy trzy równorzędne nagrody. Z jednej strony dlatego, że podczas obrad jury każda spośród tych trzech osób otrzymała taką samą liczbę głosów, a z drugiej - ponieważ same konkursy i ich formuły wymagają gruntownego przemyślenia. I mówiąc szczerze, w 2023 roku ta zmiana nie jest rewolucją, ale zaledwie skromną i zbyt długo odwlekaną reformą - wyjaśnia.

Jury przyznało także pięć wyróżnień regulaminowych, które otrzymali: Viktar Aberamok, Kasia Banasiak, Bartłomiej Flis, Samuel Kłoda, Małgorzata Mycek.

Swoje wyróżnienia przyznało również sześć redakcji patronackich:
 • Pismo Artystyczne „Format” dla Adama Kozickiego, 

 • „Gazeta Wyborcza” Katowice dla Agaty Głogowskiej,

 • „Mint Magazine” dla Katarzyny Wyszkowskiej,
 • „Notes Na 6 Tygodni” dla Karoliny Jarzębak,
 • „Restart” Kwartalnik ASP w Krakowie dla Pawła Donhöffnera Zięby,
 • Magazyn „Szum” dla Ant Łakomsk.


W wystawie finałowej uczestniczy 56 osób: Viktar Aberamok, Kasia Banasiak, Martyna Baranowicz, Natalia Borczi, Zuzanna Borek, Agata Borowa, Mariola Brillowska, Barbara Cabaj, Patrycja Cichosz, Bartosz Czarnecki, Przemysław Czepurko, Bartłomiej Flis, Agata Głogowska, Zbigniew Gula, Edyta Hul, Karolina Jarzębak, Samuel Kłoda, Mateusz Knysak, Marcin Koleśnik, Piotr Korol, Adam Kozicki, Nikita Krzyżanowska, Tomasz Kwiatkowski, Jakub Leniart, Mateusz Leśniak, Klaudia Lewkowicz, Lorak, Ant Łakomsk, Michał Maliński, Krzysztof Mętel, Daniel Mikulski, Helena Minginowicz, Małgorzata Mycek, Michał Myszkowski, Marta Paciejewska, Wojciech Pietrasz, Patrycja Piętka, Kinga Popiela, Bartłomiej Radosz, Gabriela Rosenzweig, Patryk Różycki, Maciej Salamon, Anita Sikora, Joanna Sitarz, Michał Slezkin, Jakub Słomkowski, Patryk Staruch, Szymon Szewczyk, Radek Szlęzak, Weronika Teplicka, Urszula Trawniczek, Piotr Trusik, Julia Woronowicz, Katarzyna Wyszkowska, Paweł Donhöffner Zięba, Agata Żychlińska.

To jeden z najważniejszych konkursów artystycznych w Polsce. Wiemy, kto otrzymał Grand Prix
To jeden z najważniejszych konkursów artystycznych w Polsce. Wiemy, kto otrzymał Grand Prix · fot. Galeria Bielska BWA


Kuratorką tegorocznej edycji biennale jest Ada Piekarska - kuratorka wystaw i projektów w Galerii Bielskiej BWA, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historii sztuki w Polskiej Akademii Nauk. Autorka tekstów, edukatorka, aktywistka. W swojej praktyce kuratorskiej przygląda się m.in. pozaartystycznym funkcjom sztuki.

46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023 odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa finałowa dostępna jest w Galerii Bielskiej BWA (ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała) w dniach 9 listopada - 31 grudnia, od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń, m.in. oprowadzania, warsztaty, spotkania. Już dzień po wernisażu, w piątek 10 listopada, zaplanowano oprowadzanie z udziałem jury, kuratorki, artystek i artystów, a zaraz po nim - dyskusję zatytułowaną: Czy konkursy mogą zmienić świat? Pochwała indywidualizmu a praktyka solidarności. W listopadzie czeka nas jeszcze m.in. oprowadzanie kuratorskie Ady Piekarskiej w piątek, 17 listopada o godz. 18.00.

Aktualności i wydarzenia towarzyszące są publikowane na bieżąco na stronie internetowej organizatora: galeriabielska.pl i konkursu: bielskajesien.pl - na tej ostatniej można zobaczyć również wszystkie zgłoszenia oraz galerię 84 prac pokazywanych na wystawie finałowej, wraz z biogramami 56 finalistek i finalistów.
Wystawie towarzyszy katalog zawierający reprodukcje wszystkich prac znajdujących się na wystawie oraz teksty członkiń i członków jury.

Autorem projektu graficznego katalogu oraz identyfikacji wizualnej Bielskiej Jesieni 2023 jest Maciej Wodniak.

To jeden z najważniejszych konkursów artystycznych w Polsce. Wiemy, kto otrzymał Grand Prix
To jeden z najważniejszych konkursów artystycznych w Polsce. Wiemy, kto otrzymał Grand Prix · fot. Galeria Bielska BWA

mp / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj