Wiadomości

  • 10 listopada 2023
  • wyświetleń: 371

Czym charakteryzują się dobre noże kuchenne? Co kupić, aby nie żałować?

Materiał partnera:

Zestaw noży kuchennych to nieodłączny element wyposażenia domu. Profesjonalne ostrza przydają się nie tylko kucharzom gotującym w wykwintnych restauracjach, ale także osobom, które lubią zmagania kuchenne w swoich „czterech kątach”. Na rynku można znaleźć mnóstwo różnego rodzaju noży, jednak jak wybrać te najlepsze? Czym cechuje się dobry nóż kuchenny i jakie wyróżniamy rodzaje ostrzy w zależności od przeznaczenia? Jakie noże kupić i jak o nie dbać, aby służyły przez wiele lat? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

noże do kuchni


Najlepsze noże kuchenne, czyli wygodne gotowanieZestawy noży kuchennych wykorzystujemy zarówno do krojenia warzyw i owoców czy różnego rodzaju mięs, jak i do obierania składników. Z tego też względu posiadanie w kuchni dobrej jakości ostrzy jest niemalże podstawą udanego i komfortowego gotowania. Korzystanie z tępych noży wykonanych ze słabych gatunkowo materiałów wiąże się nie tylko z często nieprawidłową obróbką składników posiłku, ale także może przyczyniać się do pogorszenia smaku potraw.

Posiadanie odpowiedniego wyposażenia kuchennego to także kwestia zdrowia. Wiele osób decyduje się na zakup noży z drewnianą rękojeścią, zapominając o jej prawidłowej pielęgnacji. Podczas codziennego gotowania ostrza często lądują w zlewie, gdzie mają styczność z wilgocią i resztkami jedzenia, a to z kolei powoduje powstawanie pleśni. Poszukując zestawu noży, warto więc zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane, co ułatwi późniejsze mycie przyrządów.

Jakie powinny być dobre noże kuchenne? Najważniejsze cechyNawet najbardziej skrupulatnie przeprowadzony ranking noży kuchennych może nie przynieść wiarygodnych informacji. Przeglądając różne zestawy noży, warto dokonać samodzielnej oceny przyrządów i zwrócić uwagę m.in. na to, z czego wykonane zostały ich ostrza. Ponadto warto przyjrzeć się także rodzajowi rękojeści i wygodzie korzystania z noży. Własne spostrzeżenia mogą okazać się dużo bardziej pomocne, a wiedza na temat ostrzy może przydać się w przyszłości. Jakie aspekty warto więc sprawdzić?

Typ materiałuMateriał, z jakiego wykonane zostały noże, ma ogromny wpływ m.in. na ich trwałość i ostrość krawędzi tnącej. Na rynku można znaleźć noże ceramiczne, czy noże z włókna węglowego, jednak najczęściej spotykanymi są ostrza z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Mowa tu o stali walcowanej X30CR13 (zawierającej 13% chromu). Materiał ten wyróżnia doskonała wytrzymałość i brak wchodzenia w jakiekolwiek reakcje z żywnością. Ponadto noże stalowe są odporne na wszelkie odkształcenia, dzięki czemu z powodzeniem mogą być używane przy krojeniu twardych i dużych kawałków. Przykładem trwałych i doskonałych jakościowo noży są ostrza polskiej marki Nois.

Twardość ostrzaTwardość części tnącej noża określana jest tak zwanymi stopniami HRC w skali Rockwella. Im wyższa będzie wartość HRC, tym twardsze będzie ostrze, a co za tym idzie - taki nóż będzie tępił się znacznie wolniej. Przykładowo, japoński nóż santoku może mieć nawet 64-66 stopni HRC, a jego ostrzenie może odbywać się co pół roku. Warto jednak podkreślić, że takie ostrza są rzadko używane przez laików. Profesjonalne noże kuchenne do użytku domowego cechują się twardością na poziomie 50-54 HRC, która jest zupełnie wystarczalna do codziennego, wygodnego gotowania.

Rodzaj rękojeściRękojeść, czyli element, za który trzyma się nóż, ma ogromny wpływ na komfort krojenia. Zdarza się, że przy słabej jakości nożach użytkownicy szybko odczuwają ból nadgarstka, co związane jest właśnie z formą rękojeści. Poszukując idealnego ostrza, warto więc zwrócić uwagę na kształt elementu, umożliwiający wygodne oparcie palca wskazującego i dłoni.

Łatwość użytkowania i ostrzeniaPoszukując noży kuchennych, warto zwrócić uwagę także na łatwość codziennego korzystania z przyrządów. Mowa tu przede wszystkim o braku konieczności specjalnego pielęgnowania noży. Ponadto przy wyborze zestawu warto przyjrzeć się kształtowi ostrza, aby ten nie sprawiał problemów przy ostrzeniu. W większości przypadków stalowe noże kuchenne nadają się do ostrzenia przy użyciu stalki czy osełki diamentowej.

Trwałość nożaO trwałości noża świadczy zarówno materiał, z jakiego powstał przyrząd, jak i grubość i twardość ostrza. Pod uwagę należy wziąć także materiał, z jakiego powstała rękojeść. W większości noży ten element jest tworzony z odpornej na korozję stali, jednak na rynku można znaleźć także przyrządy z rękojeścią drewnianą. W takim przypadku należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji narzędzia, aby zapobiec powstawaniu pleśni.

noże do kuchni


Jeden nóż do wszystkiego? Rodzaje noży kuchennychW wielu domach wciąż zdarza się, że mieszkańcy używają jednego noża do krojenia wszystkich składników. Zakupując np. profesjonalny zestaw 5 noży w bloku drewnianym, można zapewnić sobie osobne przyrządy do każdego rodzaju żywności. Najczęściej w zestawach noży znajdziemy m.in. nóż szefa kuchni, przeznaczony do krojenia warzyw i owoców, nóż do chleba ze specjalnymi ząbkami ułatwiającymi krojenie, nóż do krojenia mięsa i wędlin, czy nóż do obierania. Niektóre zestawy zawierają także nóż uniwersalny, nóż do steków oraz dobrej jakości nożyce.

Komplet noży kuchennych - jakiej firmy noże kuchenne kupić?Nawet najbardziej polecane noże kuchenne mogą nie spełnić Twoich oczekiwań, dlatego poszukując idealnego zestawu, zwróć uwagę na własne potrzeby i jakość wykonania przyrządów. Najlepszymi nożami są te wykonane z wysokojakościowej stali nierdzewnej X30CR13 (zawierającej 13% chromu) o grubości 50-54 HRC. Wybierając przyrządy stalowe, możesz mieć pewność, że będą one wytrzymałe, jednocześnie nie wchodząc w reakcję z żywnością i nie zmieniając jej smaku. Przykładem noży o dobrej wytrzymałości, twardości i wygodnym kształcie mogą być m.in. ostrza marki Nois.

Jak dbać o dobrej jakości noże?Aby noże nie traciły swoich właściwości, wolniej się tępiły i służyły przez wiele lat, konieczna jest dbałość o ich odpowiednią pielęgnację. Ostrza wykonane ze stali nierdzewnej należy myć od razu po zakończeniu krojenia, ręcznie, pod bieżącą wodą. Do mycia należy używać miękkiej gąbki i standardowego płynu do naczyń. Noży stalowych nie należy myć w zmywarce, gdyż silne środki chemiczne mogą przyczynić się do utleniania się stali, a co za tym idzie - na nożach mogą powstać mikrouszkodzenia.

Ponadto zadbać należy o rękojeść. W przypadku stali nierdzewnej należy stosować taką samą pielęgnację jak przy ostrzu. Drewniany element należy z kolei regularnie impregnować przy użyciu oleju lnianego, a także dbać o niezamaczanie rękojeści. Podstawą długotrwałej przydatności noży jest także używanie odpowiedniej deski - najlepiej, aby była to deska drewniana lub z tworzywa sztucznego. Używanie desek marmurowych czy ceramicznych przyczynia się do szybszego tępienia się ostrza.

Ważną zasadą jest regularne ostrzenie noża, gdyż krojenie tępym ostrzem jest przede wszystkim niewygodne, ale także ma wpływ na wygląd posiłków i szybsze zużywanie się części tnącej. Jednocześnie należy pamiętać, aby nóż był używany zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie zaleca się więc wykorzystywania ostrza do cięcia papieru, odkręcania słoików, czy krojenia zamrożonego mięsa, co mogłoby prowadzić do uszkodzenia noża.

Ostatnim ważnym aspektem jest prawidłowe przechowywanie przyrządów. Noże powinny być trzymane w oryginalnym stojaku (drewnianym lub na magnetycznej listwie). Chowanie przyrządów razem z innymi sztućcami może powodować rysowanie ostrza i pozostałych przyrządów, a także może przyczynić się do powstawania mikrouszkodzeń, w których gromadzić się będą bakterie.

PodsumowanieZakup profesjonalnych, dobrych jakościowo noży kuchennych to sposób na urozmaicenie gotowania i zwiększenie wygody przyrządzania codziennych posiłków. Przed wyborem idealnego zestawu warto zwrócić uwagę na materiał, z którego powstały przyrządy, a także na twardość ostrza i rodzaj rękojeści. Doskonałym rozwiązaniem są noże ze stali nierdzewnej, cechujące się wytrzymałością i odpowiednią twardością. Po zakupie wybranych noży należy zadbać o odpowiednią pielęgnację ostrzy, co będzie miało wpływ na ich trwałość.