Wiadomości

 • 10 listopada 2023
 • wyświetleń: 542

Podstawy pielęgnacji skóry twarzy: od oczyszczenia po nawilżanie

Materiał partnera:

Piękna i zdrowa skóra twarzy jest marzeniem wielu osób. Choć zamierzony efekt może wydawać się trudny do osiągnięcia, to stosując dobrą pielęgnację i wprowadzając odpowiednie nawyki, możemy znacznie poprawić wygląd i kondycję skóry twarzy. W tym artykule omówimy podstawowe kroki pielęgnacyjne twarzy, począwszy od oczyszczenia, aż po nawilżanie.

Piękna i zdrowa skóra twarzy


Oczyszczanie skóryPierwszym i najważniejszym krokiem w pielęgnacji skóry jest dokładne oczyszczenie. Dzięki temu usuwamy zanieczyszczenia, kurz, sebum i resztki makijażu, które mogą zatykać pory i prowadzić do różnych problemów skórnych. Oto kilka wskazówek dotyczących oczyszczania skóry:

 • Wybierajmy delikatny, środek do mycia twarzy, który pasuje do naszego rodzaju skóry. Jeśli mamy skórę tłustą, możemy potrzebować produktu z kwasami, a jeśli mamy cerę suchą, to kremowego lub olejowego.
 • Oczyszczamy skórę rano i wieczorem, aby usunąć zanieczyszczenia z dnia i nocy.
 • Nie pocieramy twarzy zbyt mocno. Delikatnie nanosimy produkt myjący w skórę kolistymi ruchami, a następnie spłukujemy letnią wodą.
 • Demakijaż — należy pamiętać o dokładnym demakijażu. Ciężkie kosmetyki do make-up’u obciążają skórę, dlatego należy dobrze zmyć cały makijaż płynem micelarnym. Dopiero potem zmywamy skórę odpowiednim żelem lub pianką do twarzy.


PeelingPeeling to ważna część pielęgnacji skóry, która może przynieść wiele korzyści. Pomaga on usunąć martwy naskórek, odsłaniając świeżą i promienną skórę. Jednak jak w przypadku wielu zabiegów kosmetycznych, również tutaj zasada "umiarkowania" odgrywa kluczową rolę. Zbyt częste stosowanie peelingów może przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego, przesuszając i podrażniając skórę. Dlatego warto przestrzegać kilku istotnych zasad.

Oto kilka wskazówek:

 • Wybieramy odpowiedni produkt


Używamy delikatnego peelingu z lżejszymi kwasami — raz lub dwa razy w tygodniu.

 • Unikajmy zbyt mocnych środków


Zbyt intensywny peeling może podrażnić skórę i prowadzić do stanów zapalnych. Stosujmy produkty o odpowiedniej sile.

TonizacjaTonizacja jest kluczowym etapem pielęgnacji skóry, który często jest pomijany, ale może przynieść wiele korzyści dla naszej cery. Tonik pełni kilka istotnych funkcji, w tym przywraca równowagę pH skóry po oczyszczaniu, zwęża pory i przygotowuje skóry do wchłaniania innych produktów pielęgnacyjnych.

Jednak, aby osiągnąć te korzyści, ważne jest stosowanie toniku w sposób właściwy dla naszego rodzaju skóry. Oto zasady stosowania toniku:

 • Wybierajmy tonik bez alkoholu, który jest szczególnie problematyczny dla osób o cerze suchej lub wrażliwej. Zamiast tego, poszukajmy produktów o delikatniejszym składzie, które pomogą w przywróceniu równowagi pH skóry, nie powodując jej dodatkowego wysuszenia.
 • Odpowiednik tonik do typu skóry.
 • Nie ma jednego uniwersalnego toniku, który pasuje do każdego. Osoby z suchą skórą powinny wybierać toniki nawilżające, które pomogą w utrzymaniu wilgoci. Dla skóry tłustej tonik o działaniu ściągającym może pomóc w zwężeniu porów i kontrolowaniu nadmiernego wydzielania sebum. Skóra wrażliwa może potrzebować toniku o delikatnym działaniu, wolnym od potencjalnie drażniących substancji.


NawilżanieNawilżenie jest kluczowe dla zachowania zdrowej skóry. Nie wyklucza to nawet skóry o charakterze tłustym. Oto kilka wskazówek:

 • Wybierzmy odpowiedni krem nawilżający.
 • Krem, który pasuje do naszego rodzaju skóry. Jeśli mamy skórę suchą, zdecydujmy się na krem z bogatszym składem, a jeśli skórę tłustą to krem o lekkiej formule dobrze się sprawdzi. Dermokosmetyki firmy Avene mają w swojej ofercie szeroką bazę takich produktów.
 • Powinniśmy stosować krem nawilżający codziennie.
 • Nakładamy krem nawilżający rano i wieczorem, aby utrzymać skórę nawilżoną i chronioną przed utratą wilgoci.
 • Dodatek serum.
 • Jeśli chcemy dodać kolejną warstwę nawilżenia, warto rozważyć zastosowanie serum nawilżającego przed aplikacją kremu.


Pamiętajmy, że każda skóra jest inna, dlatego ważne jest, aby dostosować pielęgnację do swojego rodzaju cery. Regularna odpowiednia higiena skóry twarzy może pomóc w utrzymaniu jej zdrowia i promiennego wyglądu. Jeśli zauważamy trudności w doborze odpowiednich produktów, konsultacja z dermatologiem może być bardzo pomocna. Dbałość o skórę to inwestycja w jej wygląd, więc warto poświęcić jej czas i uwagę.