Wiadomości

  • 9 listopada 2023
  • wyświetleń: 271

Bezsenność przygodna, krótkotrwała i przewlekła - jak je rozpoznać?

Materiał partnera:

Z problemami z zasypianiem boryka się coraz więcej osób. O ile stresująca sytuacja, zmiana czasu czy późne zjedzenie posiłku mogą w sposób naturalny wpływać na problemy z zaśnięciem, o tyle coraz częściej bezsenność dotyczy osób, które nie mają żadnego wyraźnego powodu, aby nie móc zapaść w spokojny sen. Czym właściwie jest bezsenność i jakie są jej rodzaje? Jak sobie z tym poradzić?

bezsenność przygodna krótkotrwała i przewlekła jak je rozpoznać


Na czym polega bezsenność?Choć bezsenność często jest postrzegana jedynie jako problem z zaśnięciem, pod tym pojęciem kryją się trudności związane z jakością snu, a także jego utrzymaniem. To również niedostatecznie długi sen, w wyniku czego organizm nie ma możliwości właściwej regeneracji i odpoczynku po całym dniu aktywności.

Na zaburzenia snu oraz bezsenność częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. Szacuje się, że może to dotyczyć nawet 50% ludzi na całym świecie. Wśród nich znajdują się nie tylko osoby starsze, lecz także w średnim wieku, młodzież i dzieci. Kłopoty ze snem mają negatywny wpływ na jakość życia, w tym - kondycję fizyczną, psychikę i odporność organizmu.

Bezsenność często można podzielić na pierwotną idiopatyczną, występującą bez żadnej konkretnej przyczyny, pierwotną psychofizjologiczną, która może pojawić się np. na skutek niewłaściwej higieny snu lub stresu, oraz wtórną. W ostatnim przypadku najczęściej kłopoty ze snem mają podłoże somatyczne. Bezsenność wtórna dotyka często osoby cierpiące na choroby tarczycy, nerek czy bezdech senny.

Rodzaje bezsenności a czas trwania przypadłościBezsenność można również podzielić ze względu na czas trwania problemów ze snem. W tej klasyfikacji wyróżnia się:

  • bezsenność przygodną, która pojawia się jedynie okresowo i trwa zazwyczaj do kilku dni,
  • bezsenność krótkotrwałą - jej przyczyną najczęściej jest wyjątkowo stresujący okres w życiu, związany np. ze zmianą miejsca zamieszkania czy pracy; ten typ bezsenności utrzymuje się zazwyczaj do ok. 4 tygodni,
  • bezsenność przewlekłą, która nazywana jest również chroniczną - tego typu problemy ze snem występują zazwyczaj wraz z innymi chorobami przewlekłymi.


Często też bezsenność przewlekła towarzyszy depresji oraz różnego rodzaju schorzeniom, w których przebiegu istnieją dolegliwości bólowe.

Najczęściej występującymi rodzajami problemów ze snem są bezsenność przygodna i krótkotrwała, z którymi można poradzić sobie za pomocą domowych sposobów oraz takich leków jak Senamina. Jeżeli jednak trudności w zasypianiu i utrzymaniu zdrowego snu utrzymują się dłużej niż miesiąc, należy skonsultować się z lekarzem w celu wykonania badań diagnostycznych, np. EKG, EEG czy krwi, i innych badań w kierunku schorzeń wpływających na jakość snu.

Bezsenność przygodna i krótkotrwała - jak pozbyć się problemów ze snem?Leżenie w łóżku i ciągła zmiana pozycji ,,z boku na bok’’ w oczekiwaniu na sen mogą być frustrujące. Aby skrócić czas zasypiania maksymalnie do 30 minut, można sięgnąć po pomoc, jaką jest Senamina. To produkt leczniczy, którego substancją czynną jest doksylamina. Pomaga w spokojnym zasypianiu, wpływa na lepszą jakość oraz komfort snu, dzięki czemu organizm regeneruje się i nabiera pełni sił przed kolejnym, wymagającym dniem.

Senamina to lek dostępny w postaci tabletek powlekanych. Produkt nie uzależnia, jednak przed jego zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać z odpowiednim dawkowaniem. To szczególnie ważne w przypadku występowania chorób przewlekłych lub zażywania na stałe leków innego typu.

Ponadto w szybszym zaśnięciu i podniesieniu jakości snu pomoże wyciszenie się przed snem, zaprzestanie korzystania z telefonu i oglądania telewizji na co najmniej godzinę przed położeniem się oraz dokładne wywietrzenie sypialni.

Źródła:

  • Kubiak Hanna. Bezsenność w okresie adolescencji - od diagnozy do edukacji i terapii. “Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze” 609.4 (2022): 17-34.
  • Wichniak Adam, Wierzbicka Aleksandra, Jernajczyk Wojciech. Zasady rozpoznawania i leczenia bezsenności. “Psychiatria w Praktyce Klinicznej” 1.1 (2008): 30-39.
  • Walacik-Ufnal Ewa. Zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu bezsenności. “Psychiatria” 12.2 (2015): 90-98.


SEA/14144/10/23

Informacje o leku:
Senamina, 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Lek OTC
Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.
Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.