Reklama

Wiadomości

  • 8 listopada 2023
  • wyświetleń: 1428

Rondo miało upamiętniać ofiary Rzezi Wołyńskiej. Ratusz nieprzychylny wobec petycji Konfederacji

Do bielskiego Ratusza wpłynęła petycja autorstwa Konfederacji Korony Polskiej. Przedstawiciele ugrupowania Grzegorza Brauna chcą, by rondo na skrzyżowaniu ulic Czołgistów i Pszczelej w Bielsku-Białej zostało nazwane „Rondem Polaków Pomordowanych w Rzezi Wołyńskiej". Władze miasta nie są przychylnie nastawione do tej propozycji.

Rondo na skrzyżowaniu ulic Czołgistów i Pszczelej
Rondo na skrzyżowaniu ulic Czołgistów i Pszczelej · fot. Google Street View


- „W tym roku obchodzimy 80. rocznicę mordów na Polakach w rzezi na Wołyniu - rzeź wołyńska to ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego (…) podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944. (…) Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło około 50--60 tys. Polaków - wyjaśniają autorzy petycji.

Przedstawiciele Konfederacji Korony Polskiej dodają, że analogiczne ludobójstwo zostało przeprowadzone przez oddziały UPA w pierwszej połowie 1944 roku na terenach sąsiadujących z Wołyniem.

- W związku z powyższym chcielibyśmy, aby ofiary tej straszniej i nie zrozumiałej tragedii zostały upamiętnione w naszym mieście. Lokalizacja ronda jest nieprzypadkowa. W pobliżu niego znajduje się Cmentarz na Błoniach z mogiłami żołnierzy Armii Krajowej, gdzie co roku odbywają się liczne uroczystości patriotyczne. W pobliżu studiuje również młodzież, która jest przyszłością naszego kraju i powinna znać dobrze jego historię - wyjaśniają wnioskodawcy.

Bielski ratusz jednak nie rozpatrzył ich propozycji. Urzędnicy wezwali o doprecyzowanie wniosku oraz przedłożenie wymaganych dokumentów, które powinna zawierać petycja.

- W związku z brakiem ich uzupełnienia w ustawowym terminie petycja pozostaje bez rozpatrzenia. Jednocześnie należy wskazać, że w 2018 r. na cmentarzu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej został odsłonięty pomnik poświęcony zamordowanym Polakom na Wołyniu. Inskrypcja na monumencie brzmi — „W hołdzie Polakom - ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zamordowanym przez OUN, UPA i inne formacje zbrojne ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945 oraz Ukraińcom ratującym Polaków przed straszliwą śmiercią, często za cenę własnego życia” - podkreśla Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

kr, raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.